Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Inregistrare audio sfat!
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Inregistrare audio sfat!

Salut,

Am o situatie :

Varul meu lucreaza intr-un call center pentru o companie de telecomunicatii si a avut urmatoarea situatie
- un client x a apelat la servicii cu clientii si a fost preluat de acest var al meu si clientul la avertizat din start ca va
inregistra convorbirea cu operatorul din call center. Varul meu nu si-a dat acceptul insa covorbirea a continuat. La final clientul a spus ca convorbirea o va pune pe un forum/blog/youtube ca sa il faca de ras.

Am urmatoarele intrebari :

Daca convorbirea va aparea pe un forum/blog/youtube in care sa fie stipulat numele angajatului (operatorul telefonic) si acolo il vor ataca multi , il vor injura si il vor defaima si varul meu intr-un final va afla de acel site/forum etc il poate ataca pe cale juridica pe persoana fizica pe respectivul?

Colegii lui ii spun ca nu ca vezi domne reprezinta o firma. Insa daca in inregistrare nu se aude nici un nume al companiei? Sau si daca ar aparea un nume de companie?
Ideea este ca clientul x il va defaima pe el ca persoana fizica cu nume si prenume nu neaparat pe companie.

Astept un sfat! Multumesc!

Am citit toate legile dar ...situatia asta nu am gasit-o
tassard, utilizator
Dar convorbirea nu se inregistra si de firma de telefonie?
Continuarea convorbirii poate fi interpretata ca si-a dat acceptul.

Este un caz delicat.
Fiind vorba de o firma drepturile firmei nu sunt garantate.
Drepturile lui ca angajat si reprezentant al firmei poate duce la aceeasi concluzie.

Sa stiti ca este un proces in care trebuie multa dibacie juridica.
Practic coordonatele sunt cele de mai sus dar apararile pot fi foarte variate si argumente pro si contra solide pot exista de ambele parti.

Fiind o discutie cu o firma este posibil sa nu se aiba in vedere drepturile lui individuale.
Mai depinde si care este scopul...

De la asa ceva se pot naste discutii de cateva ore in instanta...
Domnule Claudiu,
Eu sunt varul, cel in cauza... va explic cum sunt procedurile legale , dumneavoasta ca si client/abonat daca sunati la centru de relatii , robotul va spune asa: apelul dumneavoastra poate fi inregistrat pentru imbunatatirea calitatii si relatiei client - companie. Cu alte cuvinte va da-ti acceptul pentru inregistrarea apelului de catre companie numai pentru acel scop! Adica vorbiti cu un operator care va face o oferta, si va pomeniti ca v-a mintit! Puteti cere apelul, vi se da apelul daca depuneti cerere si automat asta inseamna (inregistrare pentru imbunatarirea calitatii etc). Apelul acela compania nu il va face public niciodata. Aici cred ca e clar.

Insa ca si operator, om, daca un client x ma suna, ma inregistreaza , fara acordul meu (el foloseste inregistrarea atentie in scopuri defaimatoare), eu nu ma pot apara civil, pe persoana fizica? Unii prieteni imi spun ca firma trebuie sa ma ajute si ea sa il dea pe clientul x in judecata. Eu cred ca nu are legatura. Clientul x te pune un forum,blog,facebook etc si acolo te balacareste cum vrea el. Mai are relevanta daca in inregistrare se aude numele companiei sau nu, el pe tine te face cu oua si otet. As fi de acord daca nu ar pune si numele si prenumele in inregistrare ca da nu ar fi defaimare sau atac la imagine sau viata privata.

Eu zic ca acest caz este foarte interesant pentru toti domnii avocati de aici si am postat doar pur si simplu informativ pentru ca in acest domeniu este foarte des

Un alt coleg ma intreaba astfel -

Daca un client x te ameninta cu moartea cu bataia la telefon ? Se poate face ceva?
Sa stiti ca pe un caz de acest fel pot iesi soluții diferite.
Conteaza foarte mult apararile concrete de la proces si folosirea de argumente superioare.
Este interesant cazul dar un mic detaliu schimba rezultatul în astfel de procese.

Amenințarea este sancționată penal si înregistrarea se poate folosi ca proba.
Defăimarea sau calomnia nu sunt sancționate penal.

Dacă e defăimare poate deschide proces.
Si aici ar aparea ramificații juridice...
Dreptul poate sa fie foarte vast în amploarea lui...

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Sa stiti ca pe un caz de acest fel pot iesi soluții diferite.
Conteaza foarte mult apararile concrete de la proces si folosirea de argumente superioare.
Este interesant cazul dar un mic detaliu schimba rezultatul în astfel de procese.

Amenințarea este sancționată penal si înregistrarea se poate folosi ca proba.
Defăimarea sau calomnia nu sunt sancționate penal.

Dacă e defăimare poate deschide proces.
Si aici ar aparea ramificații juridice...
Dreptul poate sa fie foarte vast în amploarea lui...

Multumesc, insa probabil nu ati avut cazuri de genu asta, insa ma intereseaza pe parte civila. Deci daca puteti cumva sa imi oferiti cumva un sfat sau daca a existat un caz de referinta..