avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie pensionare

Cei care au lucrat in grupe de munca in sectorul civil beneficiaza diferit de cei care au lucrat in armata. Anii de grupa nu ar trebui sa aiba acelasi beneficii in ambele sectoare, civil si cel militar. In legea pensiilor militare este un articol prin care nu se scade varsta de pensionare aferenta anilor de grupa. Este legal ca anii de grupa sa aiba beneficii diferite fata de cei care beneficiaza de legea pensiilor militare
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:07, 9 Mai 2018
Daca nui se indeplineste conditia de stagiu complet nu se reduce varsta standard de pensionare.
Precizati, legea si articolul.
Legea223/2015 art 19

Carp Mircea a scris:

Daca nui se indeplineste conditia de stagiu complet nu se reduce varsta standard de pensionare.
Precizati, legea si articolul.


Nu mai deschideti mai multe topicuri legate de acelasi subiect .

www.avocatnet.ro/forum/discu...

www.avocatnet.ro/forum/discu...
Ultima modificare: Miercuri, 9 Mai 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aplicarea prevederilor legale pentru reducerea vârstei standard de pensionare Marinmarinmarin Marinmarinmarin Pot să deschid dreptul de pensie pe legea 223/2015 ( în martie 2020 , la 18 ani lucrați în armată în grupa specială beneficiez de reducere cu 9 ani ) , ... (vezi toată discuția)
Grupe munca Constantin 1411 Constantin 1411 Este legal sa nu beneficiez de reducerea varstei standard de pensionare cu anii lucrati in grupele de munca . Am lucrat peste 25 de ani din care 22 in armata, ... (vezi toată discuția)
Calcularea vechimii si contributiei pt decizia de pap Hendrix Hendrix Am 62 de ani si 2 luni, am lucrat ca ofiter activ 5 ani si 4 luni in MApN, restul activitatii a fost in viata civila, avand peste 35 de ani vechime totala ... (vezi toată discuția)