Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL fara angajati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL fara angajati

Buna ziua, va supun problemei urmatorul lucru : am un SRL care nu are angajati. Platesc 16% la stat. Suntem 2 asociati, eu si partenerul meu. As dori sa stiu care sunt noile prevederi care trebuiesc indeplinite dupa aderarea la UE. Cifra de afaceri este sub 50 mil/an. Multumesc.
Are cineva idee?
prevederi in ce sens?
Pai care vor fi noile reguli de infiintare al unui SRL. Va trebui sa un minim de angajati, va trebui un capital social mai mare ca cel de pana acum. Cu cei care nu se incadreaza ce se va intampla?
Oblgatia de a avea angajati este impusa doar in anumite cazuri (spre ex. optiunea de 3% impozit). Ca regula, o soc. com. nu poate fi obligata sa aiba angajati.
Cat priveste capitalul social, vezi proiectul de modificare a Legii 31/1990, care este redactat in concordanta cu cerintele legislatiei comunitare
Da, stiu ca optiunea de 3% necesita sa ai angajati. Initial firma asa a fost facuta. Dar neangajand pe nimeni in 3 luni am trecut automat la SRL cu 16% impozit. Dar am inteles ca odata cu intrarea in UE se pregateste o schimbare pentru acest domeniu. Se doreste scoaterea de pe piata a unor SRL-uri (mici). Acest lucru, din cate am inteles eu s-ar dori prin inpunerea unor noi reguli.