avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutor in completarea unui carnet de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutor in completarea unui carnet de munca

Buna seara,
Am si eu nevoie de putin ajutor in completarea unui carnet de munca.
Am urmatoarea situatie:
- angajat cu timp partial de 4 ore pe zi pe perioada determinata.
Conform carui articol trec cim in carnetul de munca?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Doina Elena , Consultant resurse umane 16:02, 30 Octombrie 2009
riana02 a scris:

Buna seara,
Am si eu nevoie de putin ajutor in completarea unui carnet de munca.
Am urmatoarea situatie:
- angajat cu timp partial de 4 ore pe zi pe perioada determinata.
Conform carui articol trec cim in carnetul de munca?
Multumesc.



La angajare eu nu folosesc articol, ci scriu pur si simplu "Angajat pe perioada determinata" .
Am intalnit si inregistrari asa cum spuneti dvs. dar cam 1 la 100.
In cazul de fata , cea mai corecta formula ar fi una simpla, din care sa reiasa exact situatia in fapt, nu codata: "Angajat (incadrat) pe perioada determinata cu c.i.m. partial de 4ore/zi".
Inscrisul trebuie sa fie: "Incadrat pe perioada determinata (periada) cu norma de lucru de x ore/zi conf. art. 101(indice 1) alin (1) din L53/2003 - Codul Muncii"

Dar nu este absolut necesara specificarea articolului de lege, necesara este prezentarea cat mai exacta a situatiei de fapt.

Succes !
ar fi corect sa trec art.101(1) din Codul Muncii?
Multumesc mult pentru ajutor.
Da art. 101 indice 1 alin (1) din Codul Muncii.

Scuze dar nu stiu cum sa scriu indice in fereastra de editare.

Alte discuții în legătură

Va rog un sfat despre contractul de munca pe perioda determinata!!! teodora27 teodora27 Buna ziua, Lucrez in resurse umane si am citi zilele acetea un articol in care se spunea ca daca un salariat are incheiat un contract pe durata determinata ... (vezi toată discuția)
Eroare de inregistrare in cartea de munca blondu106 blondu106 Doresc ajutor intr-o problema.M-am angajat in 1987la tipografia Informatia Bucurestiului din str.Brezoianu cu contract pe perioada nedeterminata si program ... (vezi toată discuția)
Incadrare inspector resurse umane vmkriss vmkriss Cum este mai corect: 1.Pot pastra incadrarea de economist in cadrul Financiar Contabilitate si sa preiau prin decizie interna departamentul de resurse umane ... (vezi toată discuția)