Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Introducere detasare in revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Introducere detasare in revisal

Buna ziua,
Cum introducem in revisal detasarea unui salariat al nostru care urmeaza sa fie detasat catre o alta firma ?

Va rog sa-mi spuneti pasii din revisal.

Multumesc.
Operatia de detasare se poate face apasand butonul "Detasare" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Contracte" - subsectiunea "Detasare".

Se selecteaza din lista contractul pentru care se doreste a fi efectuata operatia de detasare si se apasa apoi "continuare".

In ecran se completaza urmatoarele informatii:
- Denumire angajator destinatie: se completeaza denumirea angajatorului unde va fi detasat contractul
- CUI/CIF/CNP angajator destinatie: se completeaza CUI/CIF/CNP al angajatorulu unde va fi detasat contractul
- Tara angajator destinatie: se selecteaza tara angajatorului unde va fi detasat contractul din lista de valori predefinite
- Data inceput detasare: se selecteaza din controlul de data calendaristica data de inceput a detasarii
- Data sfarsit detasare: se selecteaza din controlul de data calendaristica data de sfarsit a detasarii

Se salveaza datele si apoi se genereaza fisierul care se depune/transmite la ITM.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc.
Dar dupa aceasta procedura nu se suspenda si contractul respectivului? conf 52, 1, d ?
In programul folosit de angajatori va figura si suspendat.

Suspendarea nu este obligatorie.
Daca l-am si suspendat dupa ce am introdus detasarea este vreo problema? Acum apare ca fiind suspendat, inainte de asta aparea ca fiind detasat ! Care este forma corecta?Multumesc