avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Introducere detasare in revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Introducere detasare in revisal

Buna ziua,
Cum introducem in revisal detasarea unui salariat al nostru care urmeaza sa fie detasat catre o alta firma ?

Va rog sa-mi spuneti pasii din revisal.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: laritzu , utilizator 12:28, 9 Mai 2018
Operatia de detasare se poate face apasand butonul "Detasare" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Contracte" - subsectiunea "Detasare".

Se selecteaza din lista contractul pentru care se doreste a fi efectuata operatia de detasare si se apasa apoi "continuare".

In ecran se completaza urmatoarele informatii:
- Denumire angajator destinatie: se completeaza denumirea angajatorului unde va fi detasat contractul
- CUI/CIF/CNP angajator destinatie: se completeaza CUI/CIF/CNP al angajatorulu unde va fi detasat contractul
- Tara angajator destinatie: se selecteaza tara angajatorului unde va fi detasat contractul din lista de valori predefinite
- Data inceput detasare: se selecteaza din controlul de data calendaristica data de inceput a detasarii
- Data sfarsit detasare: se selecteaza din controlul de data calendaristica data de sfarsit a detasarii

Se salveaza datele si apoi se genereaza fisierul care se depune/transmite la ITM.
Ultima modificare: Miercuri, 9 Mai 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc.
Dar dupa aceasta procedura nu se suspenda si contractul respectivului? conf 52, 1, d ?
In programul folosit de angajatori va figura si suspendat.
In programul folosit de angajatori va figura si suspendat.

Suspendarea nu este obligatorie.
Daca l-am si suspendat dupa ce am introdus detasarea este vreo problema? Acum apare ca fiind suspendat, inainte de asta aparea ca fiind detasat ! Care este forma corecta?Multumesc

Alte discuții în legătură

Detașare in sua Mateiutza Mateiutza Detașarea in SUA cum se transmite in revisal, in baza cărui articol din Codul Muncii? (vezi toată discuția)
Pasi de urmat in revisal la detasare IMAGINE28 IMAGINE28 Buna seara, Am rugamintea sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat pentru transmiterea in Revisal a unei detasari la o alta societate din tara. Se mai face si ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in revisal prelungire detasare. GrosuMaria GrosuMaria Am un salariat detasat din 2014.Acum doresc prelungirea detasarii si nu stiu cum s-o fac (trebuia sa-l comunic din martie cu prelungirea detasarii). Daca merg ... (vezi toată discuția)