avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensii ; punctajul lunar ; baza de calcul a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensii ; punctajul lunar ; baza de calcul a contributiei de asigurari sociale

Am vazut ca la calc. puncajului lunar se ia cand venitul salarial brut cand venitul lunar asigurat (baza de calcul a contrib. de asig. soc.).Art 96 din lg. 263/2010 spune ca punctajul lunar se calc. prin raportare castig. salarial brut/solda bruta sau,"dupa caz"a venitului lunar asigurat care a constituit baza de calc.a contrib. de asig. soc. la castigul salarial mediu brut din luna respectiva. Ce inseamna acest "dupa caz" ?
Cel mai recent răspuns: badeadan , utilizator 11:03, 23 Iulie 2018
Legea 263/2010

(2) Punctajul lunar se calculează prin raportarea câștigului salarial brut sau, după caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul al contribuției de asigurări sociale, la câștigul salarial mediu brut din luna respectivă, comunicat de Institutul Național de Statistică.

art.165

(1) La determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizează salariile brute sau nete, după caz, în conformitate cu modul de înscriere a acestora în carnetul de muncă, astfel:
a) salariile brute, până la data de 1 iulie 1977;
b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 până la data de 1 ianuarie 1991;
c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.

Cu toata stima si cu parere de rau nu am inteles nimic; imi repetati art 96,alin 2, din lg.263/2010 si ceea ce v-am spus si eu . Problema mea este urmatoarea ; dupa 1.04.2001 ce se ia in calcul la pnctajul lunar : salariul brut sau venitul lunar asigurat care a constituit......etc,etc.;? Care este semnificatia acelui "dupa caz". Ptr ca tot cf. legii 263/2010 stiam ca venitul lunar asigurat se ia in calcul atunci cand asiguratul are el contract/conventie direct cu CNAS...etc, si nu prin angajator
De ce va intreb acest lucru? banuiti,cred; pentru ca la punctajul lunar chiar ptr anul 2001 ,casa de pensii Giurgiu a folosit cand salariul brut ,cand venitul lunar asigurat ...si a iesit...Va multumesc
....nu-mi raspunde nimeni ? nu ma lamureste si pe mine cineva?.... astept,multumesc anticipat!
Ultima modificare: Luni, 14 Mai 2018
badeadan, utilizator
...nu stiu ce se intimpla : am suparat pe cineva? am pus intrebarea gresit ? vreau si eu un raspuns simplu : pentru calculul punctajului lunar, cand se foloseste salariul brut realizat si cand venitul lunar asigurat care a constituit baza de calcul a contributiei de asigurari sociale?. Multumesc.
În cazul persoanelor asigurate care au depus declaraţie sau contract de asigurare, baza lunară de calcul a contribuţiei individuale de asigurări sociale o constituie venitul lunar asigurat, prevăzut în declaraţia sau contractul de asigurare, care nu poate fi mai mic de o pătrime din salariul mediu brut lunar pe economie.

Sursa:

[ link extern ]

Alte discuții în legătură

In anul 2010 salariile bugetarilor au fost diminuate cu 25%, care este salariul brut utilizat la calcularea pensiei? raduc1 raduc1 Revin la solicitarea din 21.02.2012. In anul 2010 salariile buetarilor au fost diminuate cu25%Care este salariul brut folosit calcularea punctului de pensie ... (vezi toată discuția)
Formula punct pensie stagiu lunar Sori19 Sori19 Rog formula calcul punct pensie stagiu lunar. Caz concret in anul2018 luna05. VENIT TOTAL=CONDITII NORMALE=5165, SALAR MEDIU BRUT=4494, ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata ContSters377479 ContSters377479 buna dimineața. la un salariu brut de 3200lei si vechime 36ani cat va fi pensia anticipată (vezi toată discuția)