Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensii ; punctajul lunar ; baza de calcul a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensii ; punctajul lunar ; baza de calcul a contributiei de asigurari sociale

Am vazut ca la calc. puncajului lunar se ia cand venitul salarial brut cand venitul lunar asigurat (baza de calcul a contrib. de asig. soc.).Art 96 din lg. 263/2010 spune ca punctajul lunar se calc. prin raportare castig. salarial brut/solda bruta sau,"dupa caz"a venitului lunar asigurat care a constituit baza de calc.a contrib. de asig. soc. la castigul salarial mediu brut din luna respectiva. Ce inseamna acest "dupa caz" ?
Legea 263/2010

(2) Punctajul lunar se calculează prin raportarea câștigului salarial brut sau, după caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul al contribuției de asigurări sociale, la câștigul salarial mediu brut din luna respectivă, comunicat de Institutul Național de Statistică.

art.165

(1) La determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizează salariile brute sau nete, după caz, în conformitate cu modul de înscriere a acestora în carnetul de muncă, astfel:
a) salariile brute, până la data de 1 iulie 1977;
b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 până la data de 1 ianuarie 1991;
c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.

Cu toata stima si cu parere de rau nu am inteles nimic; imi repetati art 96,alin 2, din lg.263/2010 si ceea ce v-am spus si eu . Problema mea este urmatoarea ; dupa 1.04.2001 ce se ia in calcul la pnctajul lunar : salariul brut sau venitul lunar asigurat care a constituit......etc,etc.;? Care este semnificatia acelui "dupa caz". Ptr ca tot cf. legii 263/2010 stiam ca venitul lunar asigurat se ia in calcul atunci cand asiguratul are el contract/conventie direct cu CNAS...etc, si nu prin angajator
De ce va intreb acest lucru? banuiti,cred; pentru ca la punctajul lunar chiar ptr anul 2001 ,casa de pensii Giurgiu a folosit cand salariul brut ,cand venitul lunar asigurat ...si a iesit...Va multumesc
....nu-mi raspunde nimeni ? nu ma lamureste si pe mine cineva?.... astept,multumesc anticipat!
badeadan, utilizator
...nu stiu ce se intimpla : am suparat pe cineva? am pus intrebarea gresit ? vreau si eu un raspuns simplu : pentru calculul punctajului lunar, cand se foloseste salariul brut realizat si cand venitul lunar asigurat care a constituit baza de calcul a contributiei de asigurari sociale?. Multumesc.
În cazul persoanelor asigurate care au depus declaraţie sau contract de asigurare, baza lunară de calcul a contribuţiei individuale de asigurări sociale o constituie venitul lunar asigurat, prevăzut în declaraţia sau contractul de asigurare, care nu poate fi mai mic de o pătrime din salariul mediu brut lunar pe economie.

Sursa:

[ link extern ]