Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Formula punct pensie stagiu lunar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Formula punct pensie stagiu lunar

Rog formula calcul punct pensie stagiu lunar.
Caz concret in anul2018 luna05. VENIT TOTAL=CONDITII NORMALE=5165, SALAR MEDIU BRUT=4494, Nr.puncte=0.97691
(calculul meu: 5165/4494=nr.puncte=1,446) Unde gresesc???
va multumesc
In prezent,potrivit Legii nr.263/2010:
Punctajul lunar se calculează prin raportarea câștigului salarial brut sau, după caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul al contribuției de asigurări sociale, la câștigul salarial mediu brut din luna respectivă, comunicat de Institutul Național de Statistică.

Dupa noua lege,Legea 127/2019:
Punctajul lunar se calculează prin raportarea venitului brut lunar realizat sau, după caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul al contribuției de asigurări sociale, la câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat din anul respectiv.
Formula de calcul este - 5165 / 4494 = 1..14931 puncte
1..14931 x 85% = 0.97691 puncte
codrutz2007, utilizator
Multumesc foarte mult.
Multumesc. S-a strecurat o eroare(calculul meu: 5165/4494=nr.puncte=1,14931) Punctul stagiu lunar in 2018 este 1,14931x85%=0,9769 . Puteti sa-mi spuneti formula de calcul inainte de luna aprilie 2001 sau/si indici de corectie pentru punctul stagiu lunar
Inainte de 01.04.2001 era in vigoare Legea nr. 3/1977 privind pensiile de asigurări sociale de stat și asistență socială.

Vedeti art.10 si urm. ....
[ link extern ]