Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... transmire acte catre anaf
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

transmire acte catre anaf

Buna ziua!
in cazul in care se face vanzare cumparare a unui locuinte situate in mediul rural;actele sa fac la notar in judet,valoarea este sub 15000 euro;notarul transmite catre anaf documente pt inregistrare ?
-asta este procedura legala?
Daca pretul declarat este sub valoarea de expertiza, da.
care este valoare de expertiza?
Cea specificata in studiul de piata intocmit de camera notarilor publici in circumscriptia careia se aflaa imobilul pentru anul 2018, in conformitate cu art 111 Cod Fiscal. Puteti incerca sa calculati singur valoarea folosind documentele de aici: www.unnpr.ro sau, si mai simplu, intrebati notarul public la care urmeaza sa incheiati tranzactia.