Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intrare in concediu Cc tatal 1 luna
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intrare in concediu Cc tatal 1 luna

Buna ziua,
Sunt in concediu crestere copil, iar din 18 iunie ma reintorc la munca mai devreme la un alt job decat cel dinainte de sarcina.
Fetita implineste 2 ani pe 12 octombrie 2018.
Legea spune ca tatal are dreptul la cel putin 1 luna concediu cc.
Adica poate sa isi ia concediu mai mult de 1 luna, pana la implinirea de 2 ani ai fetitei? Stimulentul de insertie se primeste dupa terminarea concediului tatălui?
Va multumesc!
Cristina
cristiutza85, utilizator