avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intrare in concediu Cc tatal 1 luna
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intrare in concediu Cc tatal 1 luna

Buna ziua,
Sunt in concediu crestere copil, iar din 18 iunie ma reintorc la munca mai devreme la un alt job decat cel dinainte de sarcina.
Fetita implineste 2 ani pe 12 octombrie 2018.
Legea spune ca tatal are dreptul la cel putin 1 luna concediu cc.
Adica poate sa isi ia concediu mai mult de 1 luna, pana la implinirea de 2 ani ai fetitei? Stimulentul de insertie se primeste dupa terminarea concediului tatălui?
Va multumesc!
Cristina
Ultima modificare: Miercuri, 9 Mai 2018
cristiutza85, utilizator

Alte discuții în legătură

Stimulent de insertie penesmaria penesmaria Buna ziua, Fetita prietenilor mei s-a nascut in decembrie 2013. Mama nu beneficiaza de concediu crestere copil. Tatal a optat sa stea acasa 2 ani si acum a ... (vezi toată discuția)
Revenire din concediu crestere copil Ralexandra Ralexandra Buna ziua . Sunt in concediu de crestere al copilului . Copilul implineste 2 ani pe 4 sept 2018 . Am ramas in CIC cu al doilea copil in continuarea CIC 1 . ... (vezi toată discuția)
Stimulent insertie vechiu nicoleta vechiu nicoleta buna ziua! va rog, daca se poate, un raspuns la intrebările mele .Fetița mea împlinește 2 ani pe 2 iunie 2017. Acum sunt în concediu pt creștere copil. ... (vezi toată discuția)