Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de proprietate după divorț
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de proprietate după divorț

Bună ziua. Sunt pe cale să-mi iau un apartament, pe numele meu. Ce ar trebui să fac pentru a rămâne proprietatea mea, în cazul unui divorț? Apartamentul îl voi lua pe numele meu, prin bancă(urmează să mă căsătoresc în scurt timp). Nu aș vrea să fac contract prenupțial, întrucât cel mai probabil, viitorul soț nu o sa fie de acord. Mulțumiri!
Bunurile dobandite anterior căsătoriei sunt bunuri proprii. Nu trebuie să faceți nimic. Decat sa il cumpărați înainte de a va căsători.