avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2052 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de proprietate după divorț
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de proprietate după divorț

Bună ziua. Sunt pe cale să-mi iau un apartament, pe numele meu. Ce ar trebui să fac pentru a rămâne proprietatea mea, în cazul unui divorț? Apartamentul îl voi lua pe numele meu, prin bancă(urmează să mă căsătoresc în scurt timp). Nu aș vrea să fac contract prenupțial, întrucât cel mai probabil, viitorul soț nu o sa fie de acord. Mulțumiri!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:38, 9 Mai 2018
Bunurile dobandite anterior căsătoriei sunt bunuri proprii. Nu trebuie să faceți nimic. Decat sa il cumpărați înainte de a va căsători.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vrem sa ne casatorim si el are datorii la banca... alexappm alexappm Viitorul sot are datorii la banca si eu vreau sa fac imprumut la banca pentru \' prima casa \'si vrem sa ne casatorim, intrebarea este daca fac imprumutul la ... (vezi toată discuția)
Contract prenuptial amuliu amuliu Buna ziua. Ma voi casatori peste cateva luni. Eu am un apartament luat prin credit ipotecar, viitorul sot are casa, bani si masini , dar toate bunurile sunt ... (vezi toată discuția)
Bunuri inainte de casatorie laura82 laura82 Buna ziua, As avea si eu o intrebare: viitorul meu sot si cu mine am cumparat o casa + teren. Pe contractele de vanzare-cumparare apare doar el desi lucram ... (vezi toată discuția)