avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1295 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Inmatriculare auto non UE ( Republica Moldova) in ...
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Inmatriculare auto non UE ( Republica Moldova) in Romania

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu o solutie pentru urmatoare problema:

Sunt cetatean din Republica Moldova insa detin si cetatenie romana ( carte de identitate + angajat in Romania )

Am mostenit un autoturism de la tatal meu in Republica Moldova.
Autoturismul este inmatriculat in RM pe numele meu.

Doresc sa inmatriculez acest autoturism in RO insa am inteles ca trebuie sa platesc cateva formalitati vamale:

1.taxa vamala de 10 % ( presupun ca din valoarea de catalog a masinii - ceea ce ar fi foarte mult tinand cont ca este vorba de un Mercedes E classe )

2.TVA de 19 %
3.accize - aceasta nu stiu daca mai este valabila.

Autoturismul a fost fabricat in UE (Germania ) -am verificat dupa VIN - cumparat de nou in Italia de la reprezentanta si apoi vandut catre o persoana din Republica Moldova.
Apoi a fost cumparat de catre tatal meu.
Asadar masina corespunde normelor UE pentru ca a fost fabricata in UE.

Cum pot evita plata taxelor vamale si TVA ?

Am inteles ca daca autoturismul a fost fabricat in UE se poate obtine un certificat EUR 1 care atesta acest lucru si astfel as evita taxa vamala de 10 % insa,

-nu stiu catre ce institutie ar trebui sa ma adresez pentru eliberarea acestui certificat.
-se elibereaza EUR 1 si pentru autoturisme mai vechi de 8 ani ?

Referitor la plata TVA de 19 % cum se calculeaza aceasta ? si cum il pot evita - presupun doar daca vand masina catre o firma din RO care are deducere de TVA

Exista vreo alta modalitate de a inmatricula autoturismul pe persoana fizica in RO si a evita plata celor 2 taxe ?

Ce test /operatiune ar trebuie efectuata in RO la RAR tinand cont ca detin doar certificatul de inmatriculare unde nu este specificata norma de poluare

Va multumesc anticipat,
Alexandru
Ultima modificare: Miercuri, 9 Mai 2018
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Inmatriculare auto non ue pt persoana cu dizabilitati. dignitas dignitas Buna ziua! Intentionez sa achizitionez un autoturism care se afla deja in Romania, pe numele unui cetatean roman. Masina a fost cumparata din Elvetia in urma ... (vezi toată discuția)
Taxe vamale pentru importul de motociclete Vreau sa-mi aduc o motocicleta sh si nu stui care sunt taxele vamale accize etc. Stie careva une pot gasi toate lucrurile astea? (vezi toată discuția)
Import produse românia Diana.Morari Diana.Morari Buna ziua, spuneți-mi vă rog de ce acte am nevoie și care este procedura de comercializare a produselor alimentare în România importate din Republica ... (vezi toată discuția)