Forum Discuţii juridice Executare silită cum , cat si cine are prioritate?
Discuție deschisă în Executare silită

cum , cat si cine are prioritate?

un salariat face cerere din proprie initiativa la angajator,, sa i se popreasca pe salariu pensia de intretinere pt copil ce este obligat sa o plateasca prin hotarare judecatoreasca.ulterior un executor judecatoresc solicita o alta poprire pe salariu pt alt creditor. cum , cat si cine are prioritate?
Pentru pensia de intretinere copil s-a facut cerere de executare silita (?), adica salariatul este urmarit silit sau nu?
nu
doar hotarare judecatoreasca .dar nu a apelat prin executor judecatoresc. a solicitata salariatul din proprie initiativa.
In acest caz, creditorul pensiei de intretinere va trebui sa solicite sa intervina in urmarirea silita care se desfasoara in acest moment (daca se desfasoara), prin depunerea unei cereri de executare silita la executorul judecatoresc, impreuna cu copii certificate de pe documentele justificative, respectiv hotararea judecatoreasca. Ulterior, executorul va inainta instantei de executare cererea de interventie si procedura isi va urma cursul, iar sumele vor fi poprite in limita de pana la 1/2 din veniturile salariale, iar distribuirea sumelor va fi facuta cu respectarea rangului de preferinta instituit de lege.
Cat priveste ce are de facut angajatorul, acesta trebuie sa se supuna atat ordinului primit de la executor, cat si intelegerii pe care o are cu dvs pentru retinerea si virarea sumelor reprezentand obligatie de intretinere. Dupa ce se va solutiona cererea de interventie, angajatorul va retine doar 1/2 din venituri.