Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pasager intr.o masina cu sofer fara carnet
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pasager intr.o masina cu sofer fara carnet

Buna ziua! Cu aproximativ 2 saptamani in urma, am circulat ca pasager in masina unui prieten , in varsta de 16 ani , fara permis pe drumuri publice. Intr.o intersectie,neatent fiind , a pus o frana brusca si a atins foarte putin masina din fata lui, aceasta alegandu-se cu maxim o zgarietura mica pe bara din spate. Soferul masinii nu a coborat sa vorbeasca, nici nu a semnalat sa il urmarim , ci pur si simplu si.a continuat drumul. La 2 saptamani politia a venit la casa prietenului care era la volan , cum ca ar fi provocat daune soferului din cealalta masina si a fugit de la locul accidentului. Ce poate pati? Ma intereseaza mai mult pasagerii ce pot pati . Multumesc anticipat.
*Precizez ca toti erau minori*
Mihai247, utilizator
A cui era masina? i-ati incredintat-o dvs?
O luase de la mama sa pentru aproximativ 30 minute, fara ca ea sa stie.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

A cui era masina? i-ati incredintat-o dvs?

In cel mai rau caz, va fi acuzat pentru conducere pe drumuri publice fara permis de conducere precum si plata de daune morale in cazul in care se va deschide un dosar penal (mai mult ca sigur) .

Desigur, este nevoie si de probe in acest sens .

Mihai247 a scris:

O luase de la mama sa pentru aproximativ 30 minute, fara ca ea sa stie.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

A cui era masina? i-ati incredintat-o dvs?

Si pasagerii?

PGH Enterprise Telecom S.R.L a scris:

In cel mai rau caz, va fi acuzat pentru conducere pe drumuri publice fara permis de conducere precum si plata de daune morale in cazul in care se va deschide un dosar penal (mai mult ca sigur) .

Desigur, este nevoie si de probe in acest sens .

Mihai247 a scris:

O luase de la mama sa pentru aproximativ 30 minute, fara ca ea sa stie.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

A cui era masina? i-ati incredintat-o dvs?

Si pasagerii?

PGH Enterprise Telecom S.R.L a scris:

In cel mai rau caz, va fi acuzat pentru conducere pe drumuri publice fara permis de conducere precum si plata de daune morale in cazul in care se va deschide un dosar penal (mai mult ca sigur) .

Desigur, este nevoie si de probe in acest sens .

Mihai247 a scris:

O luase de la mama sa pentru aproximativ 30 minute, fara ca ea sa stie.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

A cui era masina? i-ati incredintat-o dvs?