Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... finalizare mostenire si dreptul de propritar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

finalizare mostenire si dreptul de propritar

Sotul meu impreuna cu inca 2 frati si o sora sunt mostenitori pe 4 terenuri plus 2constructii. Au cerut sa se faca cadastrul si intabularea pentru trei mostenitori, al 4-lea mostenitor cere despagubire doar de la un frate. Cadastrul se face pentru cele 2 constructii si doar 2 terenuri. In cateva zile cadastrul si intabularea vor fi gata. Am inteles ca trebuie sa facem la notar alte acte. Asa este? Notarul poate specifica cine si cui da sulta si care sunt pasii urmatori pana la inregistrarea sotului meu ca proprietar pe dosarul x. Celelalte terenuri care sunt trecute in certificatul de mostenitor la cine raman?
daca vreti o iesire din indiviziune fie va intelegeti si o rezolvati la notar fie in instanta daca nu cadeti de acord asupra impartirii.
mostenitorii pot imparti bunurile dupa cum vor ei, dar pt asta trebuie sa semneze tranzactia.
buna ziua!
in primul rand trrebuie dezbatuta succesiunead epe urma respectivului defunct, iar in CM sa apara toti mostenitorii.
se intabuleaza si CM, iar ulterior mostenitorii pot face la notariat actul de partaj.
1. daca exista intelegere intre erezi :
la notar : dezbaterea succesorala +partaj voluntar .
2. daca exsita divergente intre erezi :
se investeste instanta cu actiunea de partaj succesoral+ iesire din indiviziune.