Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesirea din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesirea din indiviziune

Buna ziua. Sunt unul dintre cei 3 frati mostenitori ai unui imobil. Pana in prezent, s-au facut cadastrul si intabularea imobilului, toti 3 participand si sustinand cheltuielile. Cand a venit vorba despre iesirea din indiviziune, insa, fratii mei s-au razgandit si nu vor sa mearga mai departe. Ce pot sa fac, in aceasta situatie? Ii pot obliga, in vreun fel, sa accepte iesirea din indiviziune? Va multumesc
DA ii puteti "obliga"....chiar daca se opun, faceti actiune in instanta.
cereti prin actiune sa iesiti din indiviziune.
nimeni nu poate fi obligat sa ramana in indiviziune.
MYRA CIMPEAN , Avocat
Adresati-va instantei de judecata cu o cerere de iesire din indiviziune in contradictoriu cu fratii dumneavoastra. Si instanta se va pronunta, daca bunul este partajabil in natura se va dispune impartirea acestuia....in caz contrar, bunul se va incredinta unui coproprietar, acesta trebuind sa la achite celorlalti coproprietari sulta.
actiune in instanta si cereti iesirea din indiviziune.
cheltuielile erau mai mici prin instanta decat la notariat
Neexistand vreun acord de vointa intre erezi , numai instanta de judecata este cea care va solutiona acest diferend .
Compententa , in acest sens , e judecatoria in a carei raza teritoriala si-a avut ultimul domiciliu defunctul .
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
puteti formula actiune in instanta solicitand iesirea din indiviziune.
acest proces se solutioneaza de catre instanta , intrucat in cazul dvs., nu toti erezii sunt de acord.
daca se cadea de acord cu privire la acesta spect, problema iesirii din indiviziune se putea solutiona si la notariat, insa in acest caz costurile erau mai mari .

o sa aveti nevoie de proba cu martori, interogatoriu, expertiza pentru evaluare si lotizare, acte.