avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesirea din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesirea din indiviziune

Buna ziua. Sunt unul dintre cei 3 frati mostenitori ai unui imobil. Pana in prezent, s-au facut cadastrul si intabularea imobilului, toti 3 participand si sustinand cheltuielile. Cand a venit vorba despre iesirea din indiviziune, insa, fratii mei s-au razgandit si nu vor sa mearga mai departe. Ce pot sa fac, in aceasta situatie? Ii pot obliga, in vreun fel, sa accepte iesirea din indiviziune? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Florentina Paven , Avocat 10:33, 1 Iulie 2009
DA ii puteti "obliga"....chiar daca se opun, faceti actiune in instanta.
cereti prin actiune sa iesiti din indiviziune.
nimeni nu poate fi obligat sa ramana in indiviziune.
Ultima modificare: Marți, 30 Iunie 2009
MYRA CIMPEAN , Avocat
Adresati-va instantei de judecata cu o cerere de iesire din indiviziune in contradictoriu cu fratii dumneavoastra. Si instanta se va pronunta, daca bunul este partajabil in natura se va dispune impartirea acestuia....in caz contrar, bunul se va incredinta unui coproprietar, acesta trebuind sa la achite celorlalti coproprietari sulta.
actiune in instanta si cereti iesirea din indiviziune.
cheltuielile erau mai mici prin instanta decat la notariat
Neexistand vreun acord de vointa intre erezi , numai instanta de judecata este cea care va solutiona acest diferend .
Compententa , in acest sens , e judecatoria in a carei raza teritoriala si-a avut ultimul domiciliu defunctul .
Ultima modificare: Miercuri, 1 Iulie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
puteti formula actiune in instanta solicitand iesirea din indiviziune.
acest proces se solutioneaza de catre instanta , intrucat in cazul dvs., nu toti erezii sunt de acord.
daca se cadea de acord cu privire la acesta spect, problema iesirii din indiviziune se putea solutiona si la notariat, insa in acest caz costurile erau mai mari .

o sa aveti nevoie de proba cu martori, interogatoriu, expertiza pentru evaluare si lotizare, acte.

Alte discuții în legătură

Finalizare mostenire si dreptul de propritar cstefana cstefana Sotul meu impreuna cu inca 2 frati si o sora sunt mostenitori pe 4 terenuri plus 2constructii. Au cerut sa se faca cadastrul si intabularea pentru trei ... (vezi toată discuția)
Mostenire guia marin guia marin Buna-seara. Tatal meu a decedat in anul 1992. In urma succesiunii mama si noi 3 frati am mostenit fiecare 3/12 din casa parinteasca. Mama mea este de ... (vezi toată discuția)
Iesirea din indiviziune Maria Cazanaru Maria Cazanaru Buna Ziua, Va rog tare mult sa ma ajutati si pe mine sa ma lamuresc in urmatoarea speta. In urma succesiunii dezbatuta pe cale judecatoreasca, mama mea, ... (vezi toată discuția)