Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesirea din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesirea din indiviziune

Buna ziua. Sunt unul dintre cei 3 frati mostenitori ai unui imobil. Pana in prezent, s-au facut cadastrul si intabularea imobilului, toti 3 participand si sustinand cheltuielile. Cand a venit vorba despre iesirea din indiviziune, insa, fratii mei s-au razgandit si nu vor sa mearga mai departe. Ce pot sa fac, in aceasta situatie? Ii pot obliga, in vreun fel, sa accepte iesirea din indiviziune? Va multumesc
Trebuie sa va ganditi si la aspectul posibilitatii de partajare a imobilului : daca acesta se poate imparti in trei loturi, corespunzator cotelor de proprietate, sau daca nu este posibilia o atare impartire fizica, puteti sa solicitati atribuirea lui in intregime catre dvs. in acest caz urmind a plati sulta catre ceilalti doi coproprietari. daca nici unul din cei trei coproprietari nu doreste imobilul in nastura se poate apela la procedura vanzarii lui si impartirii sumei obtinute.