Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cameră de supraveghere bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cameră de supraveghere bloc

Inteționez să instalez o cameră de supraveghere exact deasupra ușii care să surprindă ușa și covorașul de la intrare pentru că mi-au dispărut vreo 5 până în momentul de față și mi-a fost zgâriată cu cheia ușa în mod intenționat. Sunt proaspăt mutat în bloc și o suspectez pe vecina de lângă mine pentru că este o persoană cu tulburări de personalitate și apucături destul de violente cu care am avut câteva conflicte verbale din cauza gălăgiei pe care o face la ore târzii. Am citit că aș avea nevoie de acceptul tuturori locatarilor pentru instalarea ei (fapt imposibil mie). Vă întreb dacă aș putea fi tras la răspundere în condițiile în care unghiul camerei surprinde doar cele două obiecte expuse în spațiul comun. Vă mulțumesc!
Studiati responsabil subiectele similare
Veti constata ca pentru instalare sistem supraveghere in imobil de locuit in comun este obligatoriu sa existe acordul tuturor proprietarilor
Deoarece camera de supraveghere intentionati sa o instalati in partea comuna de imobil este obligatoriu sa obtineti acordul asociatiei de proprietari
Atentie la modalitatea de instalare sistem supraveghere
Nerespectarea conditiilor de instalare sistem supravegehere atrage aplicare de amenda si obligarea dezafectarii sistemului de supraveghere
~ Conținut șters la cerere ~
grosuanatolie a scris:

Va montati pe tocul usii o camera care imita butonul de sonerie cu unghi larg de 170 gr., si nu mai cereti acordul nimanui. Sau o lampa de iluminat cu senzor si camera ascunsa, de asupra usii dvs, pe care o alimentati din apartament. Sau mai exista camere care se monteaza in locul vizorului.)))

Cu toata stima dar sugestia este total gresita. Sub nicio forma nu trebuie procedat asa. Mai bine se monteaza o camera la vedere care "sa prinda" doar usa dvs. chiar si fara aprobari. Este mult mai putin imputabil decat sa montati o camera ascunsa de care se va afla pana la urma. Faptul ca este ascunsa este mult mai grav decat daca nu aveti acordul tuturor vecinilor.
Dar faceti asa cum a spus "ynocentta" si este mult mai bine. S-a mai discutat treaba asta pe aici si eu am mai explicat care sunt pasii legali. Atentie! nu este de joaca atunci cand vorbim de sisteme de inregistrare audio/video. Sunt legi ff. stricte. Mai bine luati aprobare in Adunarea generala si nu aveti nicio problema.
Si inca ceva: multa atentie cu imaginile inregistrate care pot reliefa presupuse fapte ilegale. Nu mergem noi sa tragem la raspundere presupusul faptas. Numai politia poate avea acces la inregistrari chiar daca echipamentul este al nostru. Noi nu facem altceva decat sa punem la dispozitie organelor abilitate inregistrarile cu pricina. Si asta numai la cererea scrisa a acelor organe. Poate vi se pare complicat dar nu este. Orcum asa se procedeaza legal.

"Andrei_R_85" daca vrei sa-ti montezi o camera doar ca sa stii pe cine tragi la raspundere..... mai bine renunta ca poti intra fara sa vrei in conflict cu legea si nu este de gluma.

Eu iti dau un sfat: deocamdata monteaza la usa ta o camera falsa pe care sa o vada toata lumea si chiar sa te asiguri ca au aflat toti vecinii.
Cel mai probabil vei avea surpriza sa se linisteasca treburile pe acolo. Macar verifici cam cat rezista pana va da cineva in ea cu coada de la matura.
La mine prima camera a rezistat doua luni dupa care s-a linistit lumea si iata, am 4 ani acum de la instalare si merge fara probleme.
gigiz, utilizator
Ați reușit sa moțați camera deasupra ușii?Ati avut probleme?Ce acte ați avut nevoie?Pentru ca și eu am probleme cu o vecina și as dori sa montez o camera strict sa bată pe usa mea!Multumesc
Dna Adelina, ați reușit să vă montati camera?

Adelina2017 a scris:

Ați reușit sa moțați camera deasupra ușii?Ati avut probleme?Ce acte ați avut nevoie?Pentru ca și eu am probleme cu o vecina și as dori sa montez o camera strict sa bată pe usa mea!Multumesc