Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumulul pensie salariu!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumulul pensie salariu!

Avem ceva definitiv in aceasta privinta?Ma refer la cumulul salariu la stat cu pensie.Daca da unde se gaseste aceasta lege si ce contine?
Legea care interzice cumulul pensiei cu venitul salarial de la stat, in cazul persoanelor care au o pensie mai mare decat salariul mediu, a fost adoptata tacit de Senat, desi aceleasi prevederi au fost incluse si in pachetul de legi asupra caruia Guvernul si-a asumat raspunderea.
Atat in proiectul de lege adoptat de Senat, cat si in legea asupra caruia Guvernul si-a asumat raspunderea, se prevede ca angajatii din sectorul bugetar pot cumula pensia cu veniturile salariale doar daca “nivelul pensiei incasate este mai mic sau cel mult egal cu nivelul salariului mediu brut pe economie”.

Legea pentru reglementarea sistemului de cumul al pensiilor cu veniturile salariale, adoptata de Senat, va fi trimisa Camerei Deputatilor, pentru dezbatere si adoptare, in calitate de for decizional.