Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... timp de munca inegal si plata ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

timp de munca inegal si plata ore suplimentare

Buna ziua! Situatie: O salariata lucreaza 7 ore de luni pana vineri, 8 ore sambata si 6 ore duminica , doar de doua ori pe luna, deoarece sunt doua salariate. alte doua sambete si duminici sunt libere. Acord spor de week-end de 1% si spor de ore suplimentare de 75%. Cum se face calculul la orele suplimentare in acest caz: 175-168=7 ore suplimentare, sau 12+16= 28 ore suplimentare? Multumesc!
Si restul de sambete si duminici ?

Repausul saptamanal nu se acorda din doua in dpua saptamani....
Le sunt platite orele suplimentare cu 75% si spor de week-end de 1 %, pentru cele doua sambete si duminici lucrate.
Și repausul când se acorda?