avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... timp de munca inegal si plata ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

timp de munca inegal si plata ore suplimentare

Buna ziua! Situatie: O salariata lucreaza 7 ore de luni pana vineri, 8 ore sambata si 6 ore duminica , doar de doua ori pe luna, deoarece sunt doua salariate. alte doua sambete si duminici sunt libere. Acord spor de week-end de 1% si spor de ore suplimentare de 75%. Cum se face calculul la orele suplimentare in acest caz: 175-168=7 ore suplimentare, sau 12+16= 28 ore suplimentare? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:38, 11 Mai 2018
Si restul de sambete si duminici ?

Repausul saptamanal nu se acorda din doua in dpua saptamani....
Le sunt platite orele suplimentare cu 75% si spor de week-end de 1 %, pentru cele doua sambete si duminici lucrate.
Și repausul când se acorda?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile lucrate sambata carmen_danciu carmen_danciu Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca un salariat lucreaza sambata 4 ore si are procent de ore suplimentare si procent de week-end respectiv 75% si 2% patronul ... (vezi toată discuția)
Lucrul si sambata anymaryh anymaryh Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez in cazul in care in cadrul societatii se lucreaza in fiecare sambata, prin rotatie. Trebuie anuntat la ITM ... (vezi toată discuția)
Ore muncite pe saptamana tulceanul tulceanul spuneti-mi ,va rog, cate ore muncite rezulta pe saptamana cand se efectuiaza astfel : luni=12 ore;miercuri= 12 ore; vineri = 12 ore ; sambata = 5 ore; ... (vezi toată discuția)