Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general blocare cont
Discuție deschisă în Contabilitate în general

blocare cont

Exista o suma minima de la care AFP ( MEF) pot bloca contul unei persoane juridice ? Contul PJ poate fi blocat si pentru 1 leu ?

VA INTREB PT CA AM CAZ DE BLOCARE CONT LA PRIMA SOMATIE NELUATA IN SEAMA SI AM PLATIT PT 550 LEI DEBIT (imp.forfetar) , 100 eur BANCII (BRD) PENTRU GESTIONARE POPRIRE ...daca stiam ca AFP blocheaza contul pt asa o suma mica , insistam ca PJ sa faca plata ...ROG MULT RASPUNS:rtfm:
Dati detalii pentru ca nu inteleg cum AFP v-a putut bloca un cont pentru neplata la timp a imp.forfetar. Se percep penalitati si majorari dar nu este timpul fizic suficient din 25.iulie sa se impuna o astfel de masura. Cred ca intr-o atare situatie inca cel putin un sfert din firmele de pe piata ar avea conturile blocate.
In mod normal conturile se blocheaza, atunci cand se trece la executare silita avand datorii la AFP,de peste 10000 lei.
As fi curioasa sa aflu si eu raspunsul la intrebare. Stiu o firma careia i-au fost blocate conturile pentru 2500 lei.
Disperatilor astora de la fisc le e foame! Mai ales acum cand e mare criza la buget.
Eu stiu o groaza de firme care au datorii de peste 8000 lei si nu s-a intamplat nimik.
Sincer nu stiu care e procedura dar o sa mai intreb pe la finante.
Sunt curioasa.
ingrid2000 a scris:

In mod normal conturile se blocheaza, atunci cand se trece la executare silita avand datorii la AFP,de peste 10000 lei.

... sau mai mari de 30 zile,asa mi s-a explicat mie la AFP