avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general blocare cont
Discuție deschisă în Contabilitate în general

blocare cont

Exista o suma minima de la care AFP ( MEF) pot bloca contul unei persoane juridice ? Contul PJ poate fi blocat si pentru 1 leu ?

VA INTREB PT CA AM CAZ DE BLOCARE CONT LA PRIMA SOMATIE NELUATA IN SEAMA SI AM PLATIT PT 550 LEI DEBIT (imp.forfetar) , 100 eur BANCII (BRD) PENTRU GESTIONARE POPRIRE ...daca stiam ca AFP blocheaza contul pt asa o suma mica , insistam ca PJ sa faca plata ...ROG MULT RASPUNS:rtfm:
Cel mai recent răspuns: andreitulea , utilizator 14:27, 3 Noiembrie 2009
Dati detalii pentru ca nu inteleg cum AFP v-a putut bloca un cont pentru neplata la timp a imp.forfetar. Se percep penalitati si majorari dar nu este timpul fizic suficient din 25.iulie sa se impuna o astfel de masura. Cred ca intr-o atare situatie inca cel putin un sfert din firmele de pe piata ar avea conturile blocate.
In mod normal conturile se blocheaza, atunci cand se trece la executare silita avand datorii la AFP,de peste 10000 lei.
As fi curioasa sa aflu si eu raspunsul la intrebare. Stiu o firma careia i-au fost blocate conturile pentru 2500 lei.
Disperatilor astora de la fisc le e foame! Mai ales acum cand e mare criza la buget.
Eu stiu o groaza de firme care au datorii de peste 8000 lei si nu s-a intamplat nimik.
Sincer nu stiu care e procedura dar o sa mai intreb pe la finante.
Sunt curioasa.
ingrid2000 a scris:

In mod normal conturile se blocheaza, atunci cand se trece la executare silita avand datorii la AFP,de peste 10000 lei.


... sau mai mari de 30 zile,asa mi s-a explicat mie la AFP

Alte discuții în legătură

Documente de plata / blocarea conturilor de catre afp dholban dholban Buna ziua, Am nevoie de o parere in urmatoarea situatie: Datorita unor datorii la buget aferente activitatii firmei, Administratia fiscala a blocat ... (vezi toată discuția)
Impozite neplatite iepurache2004 iepurache2004 va salut,am o problema de elucidat.Deci in cazul in care nu a fost plătit impozitul pe teren si pe locuinţă (aferent 2008), Direcţia taxe şi impozite ... (vezi toată discuția)
Poprire pe carduri mihai_40 mihai_40 acum aproximativ 2 ani am luat o amenda in valoare de 1000 de lei din care ulterior nu am reusit sa achit decit 300 de lei din totalul sumei,iar in momentul ... (vezi toată discuția)