Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general blocare cont
Discuție deschisă în Contabilitate în general

blocare cont

Exista o suma minima de la care AFP ( MEF) pot bloca contul unei persoane juridice ? Contul PJ poate fi blocat si pentru 1 leu ?

VA INTREB PT CA AM CAZ DE BLOCARE CONT LA PRIMA SOMATIE NELUATA IN SEAMA SI AM PLATIT PT 550 LEI DEBIT (imp.forfetar) , 100 eur BANCII (BRD) PENTRU GESTIONARE POPRIRE ...daca stiam ca AFP blocheaza contul pt asa o suma mica , insistam ca PJ sa faca plata ...ROG MULT RASPUNS:rtfm:
De acord cu tine Krisina! Dar ca sa nu primesti somatie sau si executare silita mi se pare o aberatie!
E o mare tampenie, nu doar aberatie!!!! eu am avut conturile blocate pt fabuloasa suma de 78 ron!!!!!!!!!!!!!!!!! Iar o anumita banca(nu zic nume) nu-mi permitea sa fac nicio tranzactie din cont pana nu platesc, si vin cu stingere de la AFP .Disponibilul era mult peste acea poprire, aveam de unde plati , dar,,,, #-o#-o
Societatea a primit somatie !
Doar ca , eu , intrebata fiind : - Ce riscuri avem daca nu platim ?
Am raspuns : - Majorari , penalizari..
In momentul in care s-a pus poprire , cu comision gestionare ridicare poprire 100 eur BRD , l-am platit eu , pentru ca nu i-am informat ca: - Pentru suma de 367 ron ( 183.33 ron *2 luni) risca sa se trezeasca cu contul blocat .
Aici nu aduc in discutie cat de corectv a procedat banca , ca ar fi modificat comisionul in mod unilateral ...si ca partea contractanta , respectiv SRL-ul era SAU NU informat , ca nu are o anexa, reprezentand comisioane , semnata .
Cred ca am procedat corect ca mi-am asumat raspunderea de a plati , pentru ca informatia mea asupra riscurilor lor ( ale SRL-ului ) , nu era completa .
ContSters109653, utilizator
Nu este vina ta ca banca a retinut un comision urias pentru aceasta operatiune. Nu aveai de unde sa stii...Raspunsul dat patronului se incadreaza in limita responsabilitatilor pe care le aveti ca si contabil si este un raspuns corect : penalizari.Vina este a patronului ca a neglijat somatia de plata pentru o suma atat de mica !