Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Modificare actiionariat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Modificare actiionariat

Buna ziua,

O firma cu administrator si 2 actionari doresc sa modifice actionariatul,actionariatul este asa 17 % din capitalul social P.F si 3% P.Juridica -Pjuridica este ffirma unuia din actionari !

1. se poate modifica ca P.F sa aiba 3% si PJ 17 % ?

2. se poate modifica Codul caen al activitatii principale si sa devina secundara ?

3. Exista un SRL-D in care administrator si asociat unic este una si aceeasi persoana , se doreste modificarea actionariatului si aducerea inca a unei persoane -sa spunem o persoana aflata in pensie .

a) se pot face modificari?

b) care sunt pasii ???

Ms.
Toti pasii sunt legali si se rezolva la Registrul Comertului prin act aditional. Dar e alergatura. Sunt avocati care contra un comision de servicii, pot rezolva rapid problema.
Ms