Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Reforma din 2018 a normelor UE
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Reforma din 2018 a normelor UE

Bună ziua.

Aş dori să aflu cum afectează Reforma din 2018 a normelor UE de protecție a datelor forumurile şi site-urile private de genul reţele sociale găzduite în Europa.

Din câte am înţeles din acest articol, noile norme UE prevăd ca site-urile care oferă servicii utilizatorilor (deci, chiar şi forumurile care oferă galerii unde utilizatorii pot să îşi încarce poze şi fişiere video) să ofere utilizatorilor o opţiune prin care aceştia să poată să îşi descarce contul de pe site într-un format care să le permită să se mute pe alt site. Cu alte cuvinte, dacă deţii un mic forum online sau o mică reţea socială creată cu vreun script dintre cele care se pot cumpăra pe internet (XenForo, phpFox, Sngine etc.), trebuie să oferi utilizatorilor tăi posibilitatea de a îşi descărca într-un fişier, în computerele lor, contul de utilizator de pe site-ul tău. Problema este că majoritatea acestor script-uri nu oferă acest gen de funcţie şi singura opţiune ar fi să îţi angajezi un programator care să o creeze (ceea ce ar costa mii de dolari).

Cu alte cuvinte, această reformă a normelor UE de protecţie a datelor înseamnă eliminarea tuturor forumurilor şi reţelelor de socializare mici de pe internet?

Ca o persoană care a deţinut un modest forum online vreme de vreo patru ani, sunt confuz şi dezamăgit de această lege.

Îmi poate oferi cineva explicaţii cu privire la ce înseamnă această reformă, vă rog?

[ link extern ] /
User19, utilizator