Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Radiere auto fara acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Radiere auto fara acte

Buna ziua, bunicul a avut o masina (Dacia), pe care, inainte sa moara, a dat-o la fier vechi fara sa faca vreun act ( a dat masina unora cu o caruta..). Acum, la doi ani de la moartea lui,urmasii vor sa faca succesiunea insa la impozit apare si masina care nu mai exista si nici actele masinii nu sunt de gasit. Cum poate fi radiata daca nu mai exista nici un act al masinii ?
Exista procedura legala prin care mostenitorii in baza certificatului de mostenitor pot desfasura procedura de radiere auto
Initial dezbateti succesiunea
Pentru a putea dezbate succesiunea trebuie platit impozitul pentru imobilele decedatului,inclusiv pentru masina? Si apoi masina care nu mai exista va fi mostenita de catre toti urmasii ? Multumesc!
Mostenitorii pot conveni de comun acord sa cedeze bunul mobil in favoarea unei singure persoane,care ulterior poate desfasura actele si actiunile pentru radiere bun mobil