Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum radiez o masina a carui proprietar a decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum radiez o masina a carui proprietar a decedat

Buna ziua. Este vorba de masina tatalui meu decedat. Nu s-a facut succesiunea nici ora actuala. Problema este ca mama mea a dat masina unei terte persoane la scurt timp dupa ce a decedat tata. Nu au facut acte. Persoana respectiva nu a inscris masina pe numele lui. Impozitul fiind platit la zi de catre mama. Cel caruia i-a dat masina a adus numerele si talonul spunand ca nu mai este functionala si a dat-o la fier vechi. Ce putem face sa radiam masina. Mentionez tata a decedat in septembrie 2012.
Obtineti un certificat de mostenitor de la notar...si apoi mergeti la politie sa o radiati.
Dezbateti succesiunea dupa tata, iar ulterior, in baza certificatului de mostenitor, radiati masina.
Multumesc!
Exista document justificativ pentru predare vehicul ?
Ia dovada de la fier vechi şi radiaz-o.