Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Exista șanse de anulare a PV dacă de pe el lipsesc ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Exista șanse de anulare a PV dacă de pe el lipsesc semnătura mea și semnătura unui martor, iar rubrica "Alte mențiuni" este necompletată?

Exista șanse de anulare a procesului verbal daca lipsește semnătura mea,necompletarea rubricii "alte mențiuni" și lipsa semnăturii unui martor?
Manuela Rășină, administrator
Nu
Procesul -verbal de contraventie care nu este semnat de contravenient si nici de un martor poate fi anulat in temeiul OUG 2/2001, sanctiunea care intervine fiind nulitatea relativa , nulitate care nu este expres prevazuta de lege,
Pai eu am fost de față când a întocmit pv,mi la înmânat fara sa completeze la rubrica "alte mențiuni" și fără să mă pună sa semnez de luare la cunoștință și de primirea pv...Știu că este nulitate relativă,dar prin felul în care mi a fost înmânat eu cred că mi a provocat o vătămare,neaducandu mi la cunoștință fapta săvârșită,dreptul de a avea obiecțiuni...

Manuela Rășină, administrator
Prezentarea situatiei "in rate" , atrage formularea unor raspunsuri in aceeasi modalitate.... Faptul ca ati fost de fata, ca nu ati fost intrebat(a) daca aveti sau nu obiectiuni si nu s-a metionat despre acest aspect in cuprinsul PVCC, ca nu ati semnat de luarea la cunostinta..., etc, etc, schimba datele problemei...
ContSters454516, utilizator
@Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin"

Este vorba de o contravenție la sistemul rutier,in prima instanță au dat dreptate serviciului rutier, motivând că nulitatea este relativă și că atâta timp cât nu sa produs o vătămare nu poate fi anulat.Agentul constatator cum poate dovedi inmanarea procesului verbal,daca semnatura mea nu exista,la rubrica alte mentiuni nu este
scris ca as fi refuzat sa semnez,si nici semnatura unui martor.Multumesc
Manuela Rășină, administrator