Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces verbal intocmnit Gresit nu corespunde data si ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces verbal intocmnit Gresit nu corespunde data si incadrarea contravntei

Acum o luna de zile am fost oprit cu masina de serviciu in trafic fara intentie nu am avut permisul de conducere la mine politistul mia trecut acest fapt in descriere dar mia incadrat fapta conform art 100/1/13/OUG 195 /2002 a refuzat sa semnez procesul verbal si am primit acum 2 zile comunicarea pv-ului
Mentionez ca nu are nici un martor asistent trecut in el data intocmirii este 30.01.2016 fapta sa comis in data de 31.01.2010 .Vreau sa contest acest proces verbal ce pot invoca in plangere mai va relatez ca agentul a facut mentiuni
In rubrica alte mentiuni ?
Faptul ca dv ati inteles sa nu semnati PV nu constituie temei legal pentru anularea documentului
Cum dovediti dv ca fapta a fost depistata in 31.01 ?
Daca apreciati ca detineti probe rezonabile/martori aveti dreptul prevazut si garantat de Legea Fundamentala de acces neingradit la justitie
Lipsa incadrarii juridice a unei fapte contraventionale retinute in sarcina contravenientului nu este de natura sa atraga nulitatea procesului-verbal de contraventie ,atat timp cat fapta contraventionala savarsita a fost descrisa fara echivoc in procesul-verbal
In conformitate cu prev art. 16 al. 7 din OUG nr 2/2001 , in momentul intocmirii PV agentul constatator este obligat sa aduca la cunostiinta contravenientului dreptul de a face obiectiuni cu privire la continutul actului de constatare, obiectiunile fiind consemnate distinct in procesul-verbal la rubrica "Alte mentiuni", sub sanctiunea nulitatii procesului-verbal.
Acceptand ca nu au fost respectate prev art. 16 al. 7 din OG 2/2001, o asemenea incalcare este sanctionata cu nulitatea relativa, care atrage anularea actului intocmit in aceste conditii, numai in masura in care s-a produs o vatamare, ce nu poate fi inlaturata in alt fel.
Aveti dreptul sa formulati plangere contraventionla si eventual sa invocati eventuale nereguli
referitoare cu privire la existenta faptei contraventionale
Eroare.
dovahkiin, utilizator