avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1455 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... despre pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

despre pensie de invaliditate

Buna ziua,
Doresc sa intreb daca se iau in consideratie, anii de facultate (la zi) la calculul pensiei de invaliditate, sau doar la pensia de varsta?
Cel mai recent răspuns: Geoc78 , utilizator 09:33, 9 Septembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da.
Intra in calculul pensiei de limita de varsta si de invaliditate.
Multumesc mult pentru raspuns.
Ma intreb, in acest caz, de ce oare cei de la CJP Dambovita nu au vrut sa imi primeasca documentele care atesta ca am terminat facultatea la zi, atunci cand am depus dosarul pentru pensie de invaliditate. Mi-au spus ca aceste documente imi vor fi necesare doar cand voi implini varsta standard de pensionare. Acest lucru s-a intamplat in aprilie 2011. Au facut un abuz, sau s-a modificat intre timp sistemul de calcul?
Nu au stapanit si nu stapanesc legislatia.
Tot timpul cursurile universitare de zi au intrat in calculul pensiei de limita de varsta si cea de invaliditate.
La acest moment ati trecut la limita de varsta ?
Inca nu, mai am aproape 3 ani (daca intre timp nu seschimba legea). Ce mai pot face acum?
As putea lua legatura cu un avocat, deoarece am unele dubii si in ceea ce priveste recalcularea facuta dupa ce am castigat in instanta anii lucrati in grupa a II-a de munca?
Ultima modificare: Luni, 14 Mai 2018
Geoc78, utilizator
Depuneti la casa locala:
-O cerere de recalculare
- Diploma de absolvire a învățământului universitar (original și copie) și adeverința din care să rezulte durata normală, perioada studiilor și faptul că acestea au fost urmate la zi;
-Un cupon de pensie

Sa va dea numar de inregistrare, iar dupa aceea n-au decat sa emita decizie de respingere, cu motivarea ei.
Daca depuneti documentele de mai sus eu nu cred ca isi vor permite sa emita decizie de respingere.

Alte discuții în legătură

Intarziere emitere decizie limita de varsta monagab1 monagab1 Tatal meu a implinit in luna mai varsta pt. pensionarea la limita de varsta. Deocamdata are decizie de invaliditate nerevizuibila de anul trecut. Are 60 de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! sunt pensionara la limita de varsta. in urma recaculari ... anyka49 anyka49 Buna ziua! Sunt pensionara la limita de varsta . in urma recaculari pensiei mi-a scazut cu 100 de lei desi punctajul este acelasi cu cel din decizia ... (vezi toată discuția)
Stabilirea pensiei pentru limita de varsta conform deciziei ccr nr. 702/31.10.2019 Peapangel Peapangel Sunt beneficiarul indemnizatiei primită în baza legii nr.8/2006 si pensionar de invaliditate, iar in luna iunie indeplinesc conditiile de varsta legala si ... (vezi toată discuția)