Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... despre pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

despre pensie de invaliditate

Buna ziua,
Doresc sa intreb daca se iau in consideratie, anii de facultate (la zi) la calculul pensiei de invaliditate, sau doar la pensia de varsta?
Diploma de absolvire a învățământului universitar (original și copie) și adeverința din care să rezulte durata normală, perioada studiilor și faptul că acestea au fost urmate la zi au fost depuse odata cu dosarul initial de deschidere de drepturi ?
Prin ceea ce treceti Dvs eu am trecut acum 4 ani.
Va spun din propria experienţa.
M-am dus in audienta la ei cu legea si articolul in mana ca sa il aplice.
Ma trimeteau de fiecare data acasa spunand ca imi va emite noi decizii de pensionare.
Le emiteau la fel de gresit decat ca schimbau doar data.
Din nou audienta din nou aceeaşi bataie de joc.
Mi-au emis astfel un numar de 8 decizii, una mai proasta decat alta, facute la misto.
Am facut 2 contestatii pe care mi le-au blocat.
Am incercat sa trimit una din ele direct la CCC din cadrul CNPP dar oricum rezolvarea dura la ei cel putin 2 ani.
De suparare si lipsuri (aveam p.a.p. 500 lei) dupa un an si jumatate de zile am facut infarct.
I-am implorat intr-o petiţie deoarece dupa necaz aveam dreptul la p.l.v. sa-mi urgenteze si mie situaţia sa-mi dea pensia limita de varsta (care era dublul sumei) deoarece aveam nevoie de medicamente, regim de hrana special, standard de igiena ridicat, etc….
Mi-au transformat petiţia in contestaţie raspunzandu-mi ca au trimis-o la CCC din cadrul CNPP si sa asteptam atat eu cat si instituţia rezultatul comisiei.
Credeau ca ma pacaleste, practic reducandu-ma la stadiul de analfabet.
Am luat imediat firul si am plecat la CNPP afland, cum era si firesc, ca petia nu a fost trimesa nici o data.
Nu se asteptau ca voi actiona.
In situaţia in care ma aflam eu, ei urmareau de fapt moartea mea naturala.
Acum i-am dat in judecata cerand daune morale pentru incalcarea demnitatii umane.
Toata saptamana trecuta am manifestat in fata instituţiei, cu afise de marimea A1 dorind sa fac public ilegalitatile din dosarul meu de pensie.
Au venit cele 2 televiziuni locale din Targoviste, MDI-Tv si Columna (zile diferite), mi-au luat interviu, m-au filmat dar nu au voit sa-mi filmeze toate afisele (dosarul de pensie) din motiv ca nu au spatiu.
Amandoi reporterii mi-au pus o intrbare comuna, cat am de gand sa mai stau!
Nu au dat nimic pe post pana in momentul de fata.
Se pare ca przenta mea totusi a inceput sa deranjeze.
Tinerii au trimis mail cu poza mea catre toate televiziunile din Bucuresti.
Nu a raspus decat Digi 24 care a intrebat daca este un caz public.
Nu se simte nimic pana acum.
Saptamana care vine voi iesi din nou sa manifest in fata Casei Teritoriale de Pensii.
Asa ca Dle Geoc 78 daca treceti prin fata instituţiei intre orele 9 – 13 ma veti gasi acolo.
Din pacate oamenii sunt sceptici si foarte multa indolenta.
Lipseste solidaritatea intre noi pensionarii.
Suntem dezbinati si individual le este usor autoritatilor sa ne striveasca ca pe niste muste.

Pensionari din toate judetele, uniti-va!
procesomanul, utilizator
Nu, nu am depus diploma de absolvire si nici adeverinta, odata cu dosarul initial de deschidere de drepturi, deoarece, functionara de la ghiseu a refuzat sa mi le primeasca, pe motiv ca anii de studii se iau in consideratie doar cand voi ajunge la varsta standard de pensionare (in cazul meu la 61 ani si 6 luni) nu si la pensia de invaliditate. Aceasta este politica pe care o aplica CJP D-ta, in general, cu toti pensionarii.

Dupa ce am aflat ca as fi avut acest drept inca din 2011 de cand sunt in pensie de invaliditate am revenit cu documentele, dar..... acelasi refuz. Chiar una dintre directoare sustine ca nu am acest drept decat la limita de varsta. Evident ca, in acest caz ii voi pierde definitv, deoarece pensia pentru limita de varsta cred va fi mai mica decat cea de invaliditate (chiar daca la calculul acesteia din urma nu au fost luati in consideratie si anii de studii).
Dupa multe insistente mi-au primit in sfarsit documentele care justifica anii de studii, in august acest an. Intrebarea mea este : ce pot face, in cazul unui raspuns negativ, daca la CJP D-ta inclusiv directoarea sustine ca eu nu am dreptate?
Multumesc pentru rabdare si intelegere.
Carp Mircea a scris:

Diploma de absolvire a învățământului universitar (original și copie) și adeverința din care să rezulte durata normală, perioada studiilor și faptul că acestea au fost urmate la zi au fost depuse odata cu dosarul initial de deschidere de drepturi ?

buna , se ia in considerare si facultatea la pensia de invaliditate , dar sar putea sa va iasa pensia un pic mai mica daca o sa va ia din ani acordati din oficiu , stagiu potential ,daca aveti asa ceva , dar daca va fi refuzata luarea in considerare eu va recomand sai dati in judecata si doar asa veti rezolva sigur in rest sanatate sa aveti
Multumesc. Da cred ca este ultima solutie. Astept raspunsul lor.
Sper doar, sa nu imi faca actele pierdute. Nu m-ar mira nici asta.
Va doresc, la randul meu, multa sanatate.

negru daniel a scris:

buna , se ia in considerare si facultatea la pensia de invaliditate , dar sar putea sa va iasa pensia un pic mai mica daca o sa va ia din ani acordati din oficiu , stagiu potential ,daca aveti asa ceva , dar daca va fi refuzata luarea in considerare eu va recomand sai dati in judecata si doar asa veti rezolva sigur in rest sanatate sa aveti

Geoc78, utilizator