avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... despre pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

despre pensie de invaliditate

Buna ziua,
Doresc sa intreb daca se iau in consideratie, anii de facultate (la zi) la calculul pensiei de invaliditate, sau doar la pensia de varsta?
Cel mai recent răspuns: Geoc78 , utilizator 09:33, 9 Septembrie 2018
Eu am mari dubii si la recalcularea indicelui de corectie corespunzator grupelor de munca adaugate. Incerc sa vi le trimit, dar nu nu imi este expediat raspunsul. Cum altfel va pot contacta?
Imi pare rau, dar tocmai mesajul incomplet a fost expediat.
Deci, dupa recalcularea pensiei corespunzator grupelor de munca adaugate au rezultat urmatoarele:
- nr total de puncte realizate 1,78004 (corespunzator grupelor de munca adaugate ) indice de corectie : 1,12
- punctajul mediu anual 1,27497
Din care : -aferent indicelui de corectie 0,13081.
Mentionez ca, inainte de recalculare aveam punctajul mediu anual : 1,24902.
Am stagiul total de cotizare realizat :29 ani 4 luni 29 zile (in care 7 ani de grupa a II-a, iar stagiul de cotizare complet este de 31 ani 6 luni.
Eu cred ca, pe undeva s-a strecurat o eroare
Buna ziua.
Deci, cum pot afla si eu modul de calcul al indicelui de corectie pentru anii lucrati in grupa a II-a de munca? Am trimis ieri niste date, dar, poate nu sunt suficiente.
Multumesc
Nu pot sa va lamuresc din cauza ca eu nu am control pe ceea ce s-a intamplat dea-lungul timpului in dosarul respectiv.
Din datele postate eu deduc urmatoarele:
Punctajul mediu anual aferent indicelui de corectie a fost si ramas 0,13081, adica:
-In 2011 cand v-ati deschis drepturile punctajul mediu anual a fost 1,24902, din care aferent indicelui de corectie 0,13081
-Dupa recalculare:
1,24902-0,13081=1,11821x31,5=35,22362+1,78004=370037:31,5=1,17472+0,13081=1,30553 punctaj mediu anual dupa recalculare
Ultima modificare: Joi, 17 Mai 2018
Carp Mircea, utilizator
Multumesc mult.
Deci, oricum nu rezulta 1,275 cat le-a dat celor de la CJP D-ta.. Ei aplica alta aritmetica. Nu cred ca mai pot face ceva, ca termenul de contestatie a fost depasit.
Poate ca, dupa ce voi depune documentele care atesta ca am terminat facultatea la zi, sa solicit in cererea de recalculare si revizuirea calculelor referitoare la grupa de munca.

Alte discuții în legătură

Intarziere emitere decizie limita de varsta monagab1 monagab1 Tatal meu a implinit in luna mai varsta pt. pensionarea la limita de varsta. Deocamdata are decizie de invaliditate nerevizuibila de anul trecut. Are 60 de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! sunt pensionara la limita de varsta. in urma recaculari ... anyka49 anyka49 Buna ziua! Sunt pensionara la limita de varsta . in urma recaculari pensiei mi-a scazut cu 100 de lei desi punctajul este acelasi cu cel din decizia ... (vezi toată discuția)
Stabilirea pensiei pentru limita de varsta conform deciziei ccr nr. 702/31.10.2019 Peapangel Peapangel Sunt beneficiarul indemnizatiei primită în baza legii nr.8/2006 si pensionar de invaliditate, iar in luna iunie indeplinesc conditiile de varsta legala si ... (vezi toată discuția)