Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... despre pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

despre pensie de invaliditate

Buna ziua,
Doresc sa intreb daca se iau in consideratie, anii de facultate (la zi) la calculul pensiei de invaliditate, sau doar la pensia de varsta?
Eu am mari dubii si la recalcularea indicelui de corectie corespunzator grupelor de munca adaugate. Incerc sa vi le trimit, dar nu nu imi este expediat raspunsul. Cum altfel va pot contacta?
Imi pare rau, dar tocmai mesajul incomplet a fost expediat.
Deci, dupa recalcularea pensiei corespunzator grupelor de munca adaugate au rezultat urmatoarele:
- nr total de puncte realizate 1,78004 (corespunzator grupelor de munca adaugate ) indice de corectie : 1,12
- punctajul mediu anual 1,27497
Din care : -aferent indicelui de corectie 0,13081.
Mentionez ca, inainte de recalculare aveam punctajul mediu anual : 1,24902.
Am stagiul total de cotizare realizat :29 ani 4 luni 29 zile (in care 7 ani de grupa a II-a, iar stagiul de cotizare complet este de 31 ani 6 luni.
Eu cred ca, pe undeva s-a strecurat o eroare
Buna ziua.
Deci, cum pot afla si eu modul de calcul al indicelui de corectie pentru anii lucrati in grupa a II-a de munca? Am trimis ieri niste date, dar, poate nu sunt suficiente.
Multumesc
Nu pot sa va lamuresc din cauza ca eu nu am control pe ceea ce s-a intamplat dea-lungul timpului in dosarul respectiv.
Din datele postate eu deduc urmatoarele:
Punctajul mediu anual aferent indicelui de corectie a fost si ramas 0,13081, adica:
-In 2011 cand v-ati deschis drepturile punctajul mediu anual a fost 1,24902, din care aferent indicelui de corectie 0,13081
-Dupa recalculare:
1,24902-0,13081=1,11821x31,5=35,22362+1,78004=370037:31,5=1,17472+0,13081=1,30553 punctaj mediu anual dupa recalculare
Carp Mircea, utilizator
Multumesc mult.
Deci, oricum nu rezulta 1,275 cat le-a dat celor de la CJP D-ta.. Ei aplica alta aritmetica. Nu cred ca mai pot face ceva, ca termenul de contestatie a fost depasit.
Poate ca, dupa ce voi depune documentele care atesta ca am terminat facultatea la zi, sa solicit in cererea de recalculare si revizuirea calculelor referitoare la grupa de munca.