Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... despre pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

despre pensie de invaliditate

Buna ziua,
Doresc sa intreb daca se iau in consideratie, anii de facultate (la zi) la calculul pensiei de invaliditate, sau doar la pensia de varsta?
Dl Carp a scris:
Nu au stapanit si nu stapanesc legislaţia.

Bravo dle Carp!
Eu sunt din Targoviste si ma bucur cand aud oameni straini dar oarecum cunoscatori ai legii pensiilor cum isi dau cu parerea negativa despre CJP Dambovita.
Tocmai am scris un avertisment 10.05.2018 directorului executiv al acestei instituţii ca ma pregatesc sa ies la un manifest pentru incalcarea demnitatii umane in fata instituţiei pe care o conduce.
M-a chemat in audienta sa incerece sa ma opreasca.
A observat printe alte documente ale mele, o petiţie in format electronic in care ceream CNPP sa
ma lamuresca daca varsta de 35 de ani pentru pensie anticipata partial se poate compune si cu stagiu aferent grupe de munca (33+2 etc…).
Fara sa ii cer parerea mi-a spus ca isi permite sa imi dea dansul raspunsul.
Mi-a raspuns ca cei 35 de ani trebuiesc realizati obligatoriu in campul muncii, nu cu adaugiri.
Mie imi crease impresia ca ei (funcţionarii) taie din adins pensiile ca asa au dispozitii nescrise de la guverne si ca asa se procedeaza in toata tara.
Pai daca conducatorul instituţiei nu cunoaşte legislaţia, pai funcţionarii nu stiu pe ce lume traiesc!
Oricum luni 21.05.2018 daca va fi vreme frumoasa, cu afise de gat voi fi in fata instituţiei de unul singur.
Inca o data bravo!

Da, domnule "procesomanul", am auzit si eu voci, precum ca functionarii au dispozitii nescrise ca sa taie in mod intentionat din pensii. Am si eu mari dubii in ce priveste calcularea si recalcularea pensiei mele.
Am vazut pe forum, ca o doamna (tot din Damdovita) este in posesia a 12-14 modalitati de calculare a pensiei tatalui , toate diferite intre ele.
Asta da, "profesionalism"!
procesomanul a scris:

Dl Carp a scris:
Nu au stapanit si nu stapanesc legislaţia.

Bravo dle Carp!
Eu sunt din Targoviste si ma bucur cand aud oameni straini dar oarecum cunoscatori ai legii pensiilor cum isi dau cu parerea negativa despre CJP Dambovita.
Tocmai am scris un avertisment 10.05.2018 directorului executiv al acestei instituţii ca ma pregatesc sa ies la un manifest pentru incalcarea demnitatii umane in fata instituţiei pe care o conduce.
M-a chemat in audienta sa incerece sa ma opreasca.
A observat printe alte documente ale mele, o petiţie in format electronic in care ceream CNPP sa
ma lamuresca daca varsta de 35 de ani pentru pensie anticipata partial se poate compune si cu stagiu aferent grupe de munca (33+2 etc…).
Fara sa ii cer parerea mi-a spus ca isi permite sa imi dea dansul raspunsul.
Mi-a raspuns ca cei 35 de ani trebuiesc realizati obligatoriu in campul muncii, nu cu adaugiri.
Mie imi crease impresia ca ei (funcţionarii) taie din adins pensiile ca asa au dispozitii nescrise de la guverne si ca asa se procedeaza in toata tara.
Pai daca conducatorul instituţiei nu cunoaşte legislaţia, pai funcţionarii nu stiu pe ce lume traiesc!
Oricum luni 21.05.2018 daca va fi vreme frumoasa, cu afise de gat voi fi in fata instituţiei de unul singur.
Inca o data bravo!

Legea 263/2010 spune:

Art.62

(3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordării pensiei anticipate nu se iau în considerare perioadele asimilate prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c).

Art.65

(3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordării pensiei anticipate parțiale nu se iau în considerare perioadele asimilate prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c).

Art.49

(1) În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare și perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
b) a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora cu diplomă;
c) a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilită, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat;

Rezulta ca stagiul asimilat de la art.49 alin.a)-c). nu intra in calculul pensiilor anticipate si anticipate partiale.
Se deduce ca acestea intra in calculul pensiilor de limita de varsta si de invaliditate.
buna , la pensia de invalidiate se ia in calcul si ani de facultate va spun asta din propie experienta ca si mie mi sau luat in calcul, multa sanatate
Multumesc mult, d-le Carp pentru clarificari. Am reusit sa inteleg unde au gresit calculele. Mi-au agaugat sporul pentru anii de munca in grupa a Ii-a si mi-au exclus sporul pentru orele suplimentare, adaugat dupa o recalculare din 2011. Deci, sporul de grupa l-au adaugat la calculul initial. Oare cum lucreaza oamenii astia?! Sau poate o fac intentionat?!
Nu ar fi o suma foarte mare, dar, acumulat cu sporul pentru cei 5 ani de facultate pe care inca nu mi l-au dat, din 2011 sunt in total, o multime de bani pierduti. Iar un bolnav de cancer nici nu are nevoie de bani. Doamne, ce oameni fara scrupule!
Dar, isi permit sa faca aceste mizerii deoarece sunt acoperiti de lege. Ei gresesc si de pierdut pierdem doar noi. Cati oare, reusesc sa faca recurs in cele 30 de zile acordate prin lege.
Cand voi face o noua cerere de recalculare va trebui sa le arat eu exact unde au gresit, sau se vor simti ofensati? Cum credeti ca va trebui sa procedez.
Inca o data, mii de multumiri.
Mult