Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM

Buna ziua,
conform noilor modificari legislative, in cazul suspendarilor de CIMp-uri, cum se procedeaza?
de exemplu daca un angajat are 3 zile nemotivare, iar in a patra zi se primeste referatul privind cele 3 nemotive, suspendarea in revisal se poate face retro pentru cele 3 zile?
in cazul suspendarii pentru Concediu ingrijire copil? se poate opera retro cu 20 zile lucratoare?

pentru CCC : se transmite cel târziu în ziua anterioară datei suspendării/datei încetării suspendării,

pentru absente nemotivate : în termen de 3 zile lucrătoare de la data suspendării.

Prin urmare, daca data suspendarii este data primei absente nemotivate , atunci in termen de maxcin 3 zile lucratoare se transmite suspendarea.
sa inteleg ca daca prima zi nemotivata este 7 mai , a doua zi nemotivata este 8 mai si a treia zi este 9 mai, iar referatul pentru aceste 3 zile nemotivate il primesc in 10 mai , si tot in 10 mai in revisal pot opera suspendarea pentru perioada 07-09 mai?
Da, se poate opera suspendarea
Multumesc,
si care e ultima zi de suspendare 9 mai?
stiu ca in revisal se cere data inceput suspendare (in acest caz 7 mai) si data sfarsit suspendare (in acest caz 9 mai), si daca de exemplu nu se prezinta la locul de munca nici in 10 mai? se face alt referat pt nemotivate?sau se prelungeste automat suspendarea pana la cercetarea disciplinara?