Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se poate anula un act de imputernicire de catre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se poate anula un act de imputernicire de catre persoana imputernicita?

Se poate anula un act de imputernicire de catre persoana imputernicita si daca da, cum?
Multumesc.
Art. 1556C.civ.- Mandatarul poate renunta la mandat, notificând mandantului renuntarea sa. În asa caz mandatarul rãmâne cãtre mandant rãspunzãtor de daune, dacã renuntarea sa le cãsuneazã, afarã numai când el se aflã în neputintã de a-si continua mandatul fãrã o daunã însemnatã.
Prevederile codului civil tin de fondul revocarii, dar pentru ca efectele revocarii sa fie cele urmarite de dvs trebuie sa mergeti la notar (nu neaparat cel la care s-a intocmit procura) pentru ca aceasta revocare sa fie trecuta in REGISTRUL NAŢIONAL PENTRU REVOCAREA PROCURILOR.
o_mores, utilizator