Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxe venituri din contract SUA \"independent ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxe venituri din contract SUA "independent contractor"

Ce taxe trebuie sa plătesc pentru venituri independente cu contract munca în SUA sub titlu de "independent contractor"? Cum declar aceste venituri?
Mentionez ca domiciliul fiscal este in Romania si sunt angajat cu contract perioada nedeterminata in Romania, dar am si un contract in SUA la care fac referire in intrebare.
Sorindinct, utilizator
Salut, ai reusit sa afli ceva informatii? Din ce stiu eu pana acum, trebuie completata declaratia unica, la sectia Venituri din activitati independente strainatate. Mai ai alte informatii? Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare
Inca nu am alte informatii. Un prieten care lucreaza la aceeasi firma ca mine si se afla in aceeasi pozitie a ales sa faca un PFA pentru aceste venituri. Daca veniturile sunt sub salariul minim brut atunci se plateste impozit doar 10%.
Da, asa este, insa ce am auzit eu ca nu se poate plati impozitele ca independent contractor daca nu ai personalitate juridica si nu am reusit sa gasesc ceva care sa ma lanureasca.