avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pe ce perioada voi avea permisul suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pe ce perioada voi avea permisul suspendat

Am baut seara ,iar a doua zi la 10 am plecat cu masina ,am mers sa bag combustibil si iesind din peco ma oprit politia,unde a rezultat ca aveam o alcolemie de 0,52 ,nu am stiut ca va iesi ce am baut cu o seara inainte,Ce se poate intampla?
Se poate intampla sa mergi cu bicicleta fix 90 zile !
Vi s-a intocmit dosar penal sub aspectul savarsirii infractiunii prev. si ped. de art. 336 alin.1 c.p.
Cat dureaza cercetarile, aveti dreptul de conducere suspendat.
Daca veti fi trimis in judecata si condamnat, permisul se anuleaza.
Ati fost la prelevarea de probe biologice? vad ca nu ati spus nimic.
Da mi sa luat sange si acum astep ,mi sa zis de la politie ca ma va suna ei.Pe ce perioada e posibil sa imi fie suspendat permisul?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Vi s-a intocmit dosar penal sub aspectul savarsirii infractiunii prev. si ped. de art. 336 alin.1 c.p.
Cat dureaza cercetarile, aveti dreptul de conducere suspendat.
Daca veti fi trimis in judecata si condamnat, permisul se anuleaza.
Ati fost la prelevarea de probe biologice? vad ca nu ati spus nimic.

V-am spus, cat dureaza cercetarile, aveti dreptul de conducere suspendat. Poate sa dureze si 2 ani pana se dispune o solutie. Pentru celeritate, sa platiti dvs contravaloarea probelor bologice.
Ar trebui mai mult sa va ingrijoreze raspunderea penala decat permisul., banuiesc ca intelegeti ca sunteti cercetat pentru comiterea unei infractiuni si riscati sa fiti condamnat penal.
Imi fac probleme sper sa se ia in considerare ca nu am stiut ca va iesi si ca nu am mai avut probleme cu legea ,si ce ma sfatuiti sa imi iau un avocat ,cum se procedează sa nu ajung la o condamnare.Va multumesc!

Alte discuții în legătură

Suspendare permis pentru alcool, redobândire Elena Dorina Duta Elena Dorina Duta Buna seara astăzi mi sa suspendat permisul pe 90 de zile pentru alcool este prima suspendare in cit timp pot merge pentru a face testarea? (vezi toată discuția)
Dosar penal la prima abatere pentru alcolemie Valentina Livia Valentina Livia Bună ziua, va rog frumos dacă mă puteți ajuta, soțul meu a plecat cu mașina băut (doar bere dar cantitate mai mare) a fost oprit de organul poliției ... (vezi toată discuția)
Art335alin2-cp VIOREL1991 VIOREL1991 am fost prins conducand baut 0,42 in etilotest la probele de sange mia venit rezultatul de 0,80 mi sa suspendat permisul pentru 90 de zile.La 3 sapatamani am ... (vezi toată discuția)