avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia-212 -Completare-Venituri din închirierea ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia-212 -Completare-Venituri din închirierea în scop turistic a locuinței proprietate particulara

Rog sfaturile și îndrumarea dvs pentru comp letargia corecta a decărației 212.
Menționez ca sunt pensionara.
Început activitate 20.04.2018
2 Camere de închiriat -am întocmit ptr fiecare declaratia
CAPITOLUL II-secțiunea 21 Pct B-date privind venitul estimat
-1. Norma de venit - 15000 ron -norma pe an
-2.Norma ajustata potrivit Codului fiscal -m au pus sa completez cu suma reprezentând corecțiile aprobate în cazul în speță 38% respectiv 5700 ron deși eu cred ca ar fibre uit norma de 15000 minus coeficienții de corecție.
3-Venit net anual estimat 10410 ron =calculat în concordanta cu numărul de luni 8 și 10 zile
3.1 Venit impozabil-6455 ron calculat prin deducerea sumei calculate prin înmulțirea coeficientului de corecție cu norma de venit pentru perioada de 8 luni și 10 zile
4-Impozit anual 646 ron
SECȚIUNEA 2
Subsectiunea 2-CASS Nu am completat nimic

CAPITOLUL C -Sumarul obligațiilor fiscale-nu am completat nimic


Sincer mă îndoiesc ca declarația este corecta deși am completat o împreună cu un angajat ANAF
-

Alte discuții în legătură

Completarea declaratiei 212 in caz de inchirierea unui singur apartament octavian57 octavian57 Un pensionar cu pensie 1900 ron / luna , a inchiriat un apartament cu o chirie de 1200ron/luna incepind cu 0ctombrie 2016. La aceea data a inregistrat ... (vezi toată discuția)
Obligatii cas estimate ... nu am incasat suficienti bani (facturi fiscale) educ2012 educ2012 -Am deschis PFA in februarie (2018). \"Sunt in primul an\". -Am completat Declaratia Unica in 10 august 2018. -Am incasat (Facturi Fiscale) 7100 lei ... (vezi toată discuția)
Contract de închiriere masina niko79 niko79 Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea intrebare: am un srl iar administratorul (pers. fizica) vrea sa faca un contract de inchiriere cu firma pt un ... (vezi toată discuția)