Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Am primit o hotarare judecatoreasca pt executare silita pt neachitarea unui credit de nevoi personale de la un IFN. Mai am inca un credit in derulare la o banca la care platesc o rata lunara de 370 lei. Venitul meu este de 1200 lei lunar.
Nu am bunuri in proprietate, dar locuiesc in casa fiului meu care este proprietar si am drept de abitatiune.
Cum pot achita datoria la IFN din salariu?
Mentionez ca in somatia executorului scrie ca trebuie sa achit suma datorata integral+alte cheltuieli cu un total de 15.000 lei
DanaAndrei, utilizator
Nu am bunuri in proprietate, dar locuiesc in casa fiului meu care este proprietar si am drept de abitatiune.

Asta-i foarte bine. Dreptul de abitatie nu poate fi urmarit silit.

Cum pot achita datoria la IFN din salariu?

Daca nu puteti achita toata datoria veti fi urmarita silit asupra cotei de 1/3 din veniturile realizate.