avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Am primit o hotarare judecatoreasca pt executare silita pt neachitarea unui credit de nevoi personale de la un IFN. Mai am inca un credit in derulare la o banca la care platesc o rata lunara de 370 lei. Venitul meu este de 1200 lei lunar.
Nu am bunuri in proprietate, dar locuiesc in casa fiului meu care este proprietar si am drept de abitatiune.
Cum pot achita datoria la IFN din salariu?
Mentionez ca in somatia executorului scrie ca trebuie sa achit suma datorata integral+alte cheltuieli cu un total de 15.000 lei
Ultima modificare: Miercuri, 16 Mai 2018
DanaAndrei, utilizator
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 14:34, 17 Mai 2018
Nu am bunuri in proprietate, dar locuiesc in casa fiului meu care este proprietar si am drept de abitatiune.

Asta-i foarte bine. Dreptul de abitatie nu poate fi urmarit silit.


Cum pot achita datoria la IFN din salariu?

Daca nu puteti achita toata datoria veti fi urmarita silit asupra cotei de 1/3 din veniturile realizate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somatie imobiliara pentru credit neachitat zograffi zograffi buna ziua am primit o somatie imobiliara de la un executor judecatoresc , prin care mi se comunica faptul ca daca nu achit in termen de 15 zile suma de 19000 ... (vezi toată discuția)
Notificare de la corpul executorilor bancari-credit de nevoi personale DANYBARZA DANYBARZA Buna ziua. Am obtinut in 2008, un credit de nevoi personale in baza adeverintei de salariu, deci fara alte garantii. Am fost cu plata ratelor la zi, pina in ... (vezi toată discuția)
Incuviintare executare silita collin collin Buna ziua, Dupa cum am precizat in titlul de mai sus, este vorba despre o somatie primita de la B.E.J., conform careia este incuviintata executarea silita ... (vezi toată discuția)