Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Supraveghere video casa scarii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Supraveghere video casa scarii

Buna ziua! Desi initial am fost de acord cu montarea unui sistem de supraveghere video, dup amai multe nereguli pe care le-am depistat la presedintele blocului si dupa ce-am observat ca, de fapt, camerele erau montate pentru a fi vizionate filmarile de catre presedinte (ca sa stie fiecare miscare din bloc) - blocul nostru fiind fara probleme, locatarii foarte linistiti, intr-o zona linistita, nu am mai fost de acord.
De ex. dupa ce ne-au disparut niste documente importanete, ce erau in defavoarea presedientelui, din cutiile postale si i-am solicitat acestuia sa ne arate filmarile ca sa identificam "violatorul de corespondenta", acesta a refuzat intorcandu-ne fundul. I-am cerut apoi sa ne arate dosarul cu aprobari pentru a monta aceste camere - n-am primit niciun raspuns, iar in ziua urmatoare le-a dat jos. I
Dupa 2 saptamani a montat personal din nou 2 camere de supraveghere, fara a prezenta nici facturi de achizitie, nici dosar cu aprobari (stiu, din ceea ce am mai citit pe internet, ca trebuie sa respecte niste conditii).
As dori sa stiu exact conditiile in care le poate monta, in baza caror legi.
Ex. 2 - in blocul nostru, la parter, un vecin a avut nevoie de interventia salvarii si apompierilor pentru ca i se facuse rau si nu putea ajunge la usa sa deschida. Pompierii au intervenit pe geam, iar pentru ca dl presedinte in ziua aceea nu era in localitate, sera la intoarcere, a intrat in biroul asociatiei ca sa vizioneze acest episod.
Nu mai sunt de acord cu aceasta supraveghere pentru ca ma simt spionata si nu acesta a fost scopul montarii lor, initiale.
NU o data l-am surprins, in timp ce ma duceam la Administratie ca sa platesc intretinerea, ca viziona momente inregistrate. Iar cand ma observa, inchidea si se comporta ciudata ptr ca l-am surprins.
Ce pot face in acest sens. Precizez ca suntem mai multi locatari care i-*am observat comportamentul deviant.
Sistemele de supraveghere se instaleaza la imobilele de locuit in comun cu acordul individual al tuturor proprietarilor si cu respectarea dispozitiilor
Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal =ANSPDCP a emis Decizia nr. 52 din 31 mai 2012 privind prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea mijloacelor de supraveghere video, publicata în Monitorul Oficial nr. 389 din 11 iunie 2012,care la articolul 6 prevede fara echivoc

Prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea sistemelor de supraveghere video se efectuează numai cu consimţământul expres şi neechivoc al persoanei vizate.

Legile care reglementeaza acest domeniu in afara de acesta ultima decizie sunt :

Legea nr.333/2003 si actualizarile ei prin :

Legea 40/2010 - pentru modificarea si completarea Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor Monitorul Oficial 153/2010

Legea 9/2007 - pentru modificarea Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor Monitorul Oficial 30/2007

OUG 16/2005 - pentru modificarea lit. h) a art. 17 din Legea nr. 182/2002 privind protectia informatiilor clasificate si pentru modificarea si completarea Legii nr. 333/2002 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor Monitorul Oficial 205/2005

NORMELE METODOLOGICE de aplicare a Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor
(link extern [ link extern ] )