Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Vânzare active club sportiv
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Vânzare active club sportiv

Preluez un club sportiv,devin membru,clubul are niste active.Se pot scoate?vinde,dona?eu nu doresc sa rămână clubului.Ce se poate face?
Da, bunurile din patrimoniul unui ong club sportiv se pot vinde dar numai in urma deciziei adunarii generale a membrilor clubului. Ele trebuie sa figureze in registrul inventar.
Nu poti "prelua" un club sportiv care are forma juridica de ONG. Poti deveni membru, el trebuie oricum sa aiba minim trei membri. Organul suprem e Adunarea Generala. Din care faceti parte daca ati devenit membru. Propuneti acolo si daca se voteaza vanzarea de active, se vand, AG e organ suprem si decide orice nu o impiedica legea sau vreo clauza contractuala ex. cu finantatorul daca acele active au fost primite sau cumpararte cu bani din vreo donatie, sponsorizare sau finantare publica... Cu banii obtinuti, clubul va face ce dedice AG, insa in scopul statutar, neputand sa ajunga banii la membri, asa cum ar ajunge la asociati profitul unei societati lucrative, prin distribuirea ca dividende