Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Ce se poate intampla daca nu respect o hotarare ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Ce se poate intampla daca nu respect o hotarare judecatoreasca?

Buna ziua. Am hotarare judecatoreasca de a iesi din tara cu copilul doar in scopuri turistice. Eu ulterior m-am stabilit in alta tara. Copilul a venit de cateva ori aici iar acum nu mai vrea sa plece. Intentionez sa inscriu fata in aceasta tara unde sunt stabilita momentan. Specific ca tatal copilului nu locuieste in Romania iar copilul a fost lasat in grija mamei mele de cand eu am plecat. Daca tatal copilului ar face plangere la politie sau ar deschide actiune in instanta ce s-ar putea intampla?. In afara faptului ca copilul ii place aici si nu mai vrea sa plece de la mine in Romania nu mai am cu cine lasa copilul chiar daca el ar vrea deoarece mama mea doreste si ea sa plece in alta tara.
yzabela, utilizator