Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inchisoare ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inchisoare ?

O persoana care ma amenintat in urma cu ceva timp a fost trimisa in inchisoare cu suspendare 3 luni- 2 ani. In acest timp a mai comis o multitudine de infractiuni fiind arestat timp de 1 luna si 2 saptamani. Acum este in arest la domiciliu.
Daca partea vatamata isi retrage plangerea (deoarece este ca si el) continua procesul penal,ori se stinge?
Dar cel mai important. Va mai face restul de zile primite in urma amenintarii ,in inchisoare?

infractiunile pentru care a fost trimis in judecata/inchisoare sunt;

infracţiunea de şantaj, tentativă de tâlhărie calificată, tulburarea ordinii şi liniştii publice şi port sau folosire fără drept de obiecte periculoase, prev. şi ped. de art. 32 rap. la art. 233, art. 234 alin. 1 lit. a Cod penal, art. 207 alin. 1 şi alin. 3 Cod penal, art. 371 şi art. 372 alin. 1 şi 2 Cod penal, totul cu aplic. art. 38 alin. 1 Cod penal. În temeiul art. 275 alin. 3 Cod procedură penală,
Pe site-ul judecatoriei nu apare nici un martor/a. Nu are voie, insa, sa comunice cu martori
ContSters457328, utilizator
Va fi condamnat penal daca este vinovat indiferent ce va face partea vatamata.
Buna ziua. Va deranjez din nou. A fost condamnat la 1 an si 3 luni de inchisoare.Dar...În temeiul art. 404 alin. 4 lit. b Cod procedură penală şi art. 399 alin. 1 Cod procedură penală, raportat la art.218 şi art. 202 Cod procedură penală, menţin măsura arestului la domiciliu luată faţă de X.
A fost anulata si suspendarea .
Pana la urma , cum a ramas. Multumesc mult
ContSters457328, utilizator