Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Hotarare - Ordonanta de urgenta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Hotarare - Ordonanta de urgenta

stie cineva care este diferenta dintre hotararea de guvern si ordonanta de urgenta, in special din prisma domeniilor reglementate?
Puteti citi ceea ce va intereseaza intr-un tratat de drept constitutional. Ca punct de plecare aveti art. 108 si art. 115 din Constitutia Romaniei.

ART. 108
Actele Guvernului
(1) Guvernul adopta hotărâri şi ordonanţe.
(2) Hotărârile se emit pentru organizarea executării legilor.
ART. 115
Delegarea legislativă
(1) Parlamentul poate adopta o lege specială de abilitare a Guvernului pentru a emite ordonanţe în domenii care nu fac obiectul legilor organice.
(2) Legea de abilitare va stabili, în mod obligatoriu, domeniul şi data pana la care se pot emite ordonanţe.
(3) Dacă legea de abilitare o cere, ordonanţele se supun aprobării Parlamentului, potrivit procedurii legislative, pana la împlinirea termenului de abilitare. Nerespectarea termenului atrage încetarea efectelor ordonanţei.
(4) Guvernul poate adopta ordonanţe de urgenta numai în situaţii extraordinare a căror reglementare nu poate fi amânată, având obligaţia de a motiva urgenta în cuprinsul acestora.
(5) Ordonanta de urgenta intra în vigoare numai după depunerea sa spre dezbatere în procedura de urgenta la Camera competenta sa fie sesizată şi după publicarea ei în Monitorul Oficial al României. Camerele, dacă nu se afla în sesiune, se convoacă în mod obligatoriu în 5 zile de la depunere sau, după caz, de la trimitere. Dacă în termen de cel mult 30 de zile de la depunere, Camera sesizată nu se pronunţa asupra ordonanţei, aceasta este considerată adoptată şi se trimite celeilalte Camere care decide de asemenea în procedura de urgenta. Ordonanta de urgenta cuprinzând norme de natura legii organice se aproba cu majoritatea prevăzută la articolul 76 alineatul (1).
(6) Ordonanţele de urgenta nu pot fi adoptate în domeniul legilor constituţionale, nu pot afecta regimul instituţiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertăţile şi îndatoririle prevăzute de Constituţie, drepturile electorale şi nu pot viza măsuri de trecere silită a unor bunuri în proprietate publica.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
O hotarare de guvern nu poate abroga o Ordonanta de urgenta , in sens invers da.
freeelis a scris:

O hotarare de guvern nu poate abroga o Ordonanta de urgenta , in sens invers da.

si guvernul demis ce NU poate emite? hotarari sau ordonante?