Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... În 25 mai 2018 ar trebui să intre în vigoare ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

În 25 mai 2018 ar trebui să intre în vigoare GDPR-ul. Cum poți să aplici o normă de drept europeană dacă nu a fost reglementată în legislația din România?

In 25 mai 2018 ar trebui sa intre in vigoare GDPR-ul. Cum poti sa aplici o norma de drept europeana daca ea nu a fost reglementata in legislatia din Romania? Exista acolo contraventii, in schimb nu exista modalitatea si termenul de a contesta in instanta o eventuala contraventie. Ar trebui sa avem, in acest sens, un act normativ (lege, oug) care sa reglementeze acest aspect sau sa precizeze ca acestor contraventii li se aplica OG2/2001. A fost initiat un proiect de lege dar, acesta a fost retras de la parlament, cel mai probabil pentru modificari si completari. Acest regulament va avea valoare juridica in fata unei instante daca nu este intarit cu legislatia proprie?
Manuela Rășină, administrator
Da. Regulamentele UE au aplicare directa in legislatia interna. Adica sunt parte din legile nationale.
Cum poate fi aplicata si in ce baza amenda administrativa prevazuta la art.83 alin.(4), avand in vedere ca, in legislatia noastra nu mai exista amenda administrativa pe latura civila?
Este buna intrebarea dvs.
Totusi din însăși regulament ar rezulta...amenda...si cum el se aplica...

Însă...poate exista posibilitatea de a se cauta argumente juridice și în sensul arătat de dvs.

A se vedea 151 si 152 din Preambul (WP29) re. amenda administrativa. Inteleg ca Autoritatea deja a aplicat amenzi pentru incalcarea regulamentului de protectia datelor precedent, deci exista deja o metoda viabila. In concret care este problema dvs de fapt? Presupun ca nu faceti un studiu comparativ..
CaraD, utilizator
In Constitutia Romaniei republicata exista art.61:
"ARTICOLUL 61 (1) Parlamentul este organul reprezentativ suprem al poporului român şi unica autoritate legiuitoare a ţării." ( a se vedea si Legea 24/2000).
In baza acestui articol si pentru a fi aplicabile prevederile GDPR-ul, ar trebui sa avem, pana la data de 25.05.2018, un act normativ (lege sau oug) care sa puna in aplicare Regulamentul (UE) 2016/679 al Parlamentului European. Altfel, consider ca, acesta este inaplicabil, la data respectiva, cu toata tevatura existenta in jurul acestui act.