Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa de prima inmatriculare 2007 - restituita partial
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa de prima inmatriculare 2007 - restituita partial

Se poate contesta decizia de restituire partiala a taxei de prima inmatriculare achitata in nov 2007 ? care este termenul ?

:oops:Tratatul Comunitatii Europene (TCE) este suficient ca baza legala? are cineva un model de intampinare informativ pt aceasta situatie?

Art. 90 (92), alin. (1): “niciun stat membru nu aplica, direct sau indirect, produselor altor state membre impozite interne de orice natura mai mari decat cele care se aplica, direct sau indirect produselor nationale similare”.
Art. 148 alin. 2 din Constitutia Romaniei “ca urmare a aderarii prevederile tratatelor constitutive ale Uniunii Europene, precum si celelalte reglementari comunitare cu caracter obligatoriu, au prioritate fata de dispozitiile contrare ale legilor interne, cu respectarea prevederilor actului de aderare”.
Art. 25 CE prevede ca “intre statele membre sunt interzise taxele vamale la import si la export sau taxele cu efect echivalent; aceasta interdictie se aplica de asemenea taxelor vamale cu character fiscal”
Art. 28 CE prevede ca “intre statele membre sunt interzise restrictiile cantitative la import, precum si orice masuri cu efect echivalent”
Art. 11 din Constitutia Romaniei spune ca: statul roman se obliga sa indeplineasca intocmai si cu buna credinta obligatiile ce-i revin din tratatele la care este parte”

ce taxe implica?
NICI O PARERE?#-o