Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita - creanta cesionata de banca
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita - creanta cesionata de banca

Buna ziua!
Tatal meu a facut un credit de nevoi personale, apoi a decedat. Banca a inceput executarea silita, am facut contestatie la executare, insa nu a fost admisa. Banca, insa, dupa solutionarea contestatiei, a cesionat creanta unei firme de recuperare. Intrebarea mea este daca firma de recuperare continua executarea silita inceputa de banca ? Are dreptul firma de recuperare sa continue executarea? Daca da, pe ce baza? Eu, din ce am citit, am inteles ca contractul de cesiune nu este titlul executoriu.
Va multumesc
Banca a inceput executarea silita impotriva cui?
2) Cu privire la ultima dvs propozitie, unde anume si ce anume ati citit?
Speta e mai complicata. Incercati sa mergeti la un avocat cu actele pentru studiu. Banuiesc ca in contestatie nu ati avut aparator... La prima vedere este posibil sa nu mai aveti alternative pentru a scapa de executare.