Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Doresc sa fiu informat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Doresc sa fiu informat

Buna ziua!
O sa trec direct la subiect. Pe data de 15 ale lunii prezente am acrosat un pieton sub influenta alcoolului (0.84 alcoolemie in aerul pur respirat), acesta se afla pe mijlocul carosabilului care face legatura intre doua sate (camp deschis) neiluminat, nu avea vesta refelctorizanta sau haine deschise la culosre. Iar probabil cand m-a vazut s a sperist, s-a dezechilibrat si a patruns pe sensul meu de mers, l am evitat cat am putut de mult dar tot l am acrosat cu oglinda de pe partea stanga (el se deplasa pe sesnul opus de mers dar pe mijlocul carosabilului). Pe moment m am speriat mi am facut tot felul de filme am crezut ca sunt eventualii hoti care in aceasta perioada umbla so sparg case si masini in zona din care ma aflu, am oprit am coborat cu prietenul meu (martorul) si l am vazut stand pe marginea drumului i ar atunci s a instalat panica, primul gand a fost sa merg direct la postul de poliție
Din satul din apropiere sa anunt incidentul si asa am si facut dupa care ne am intors la locul faptei. In urma incidentului mi s-a intocmit dosar penal pentru vatamare din culpa si mi a fost retinut permisul dar cu dreptul de a conduce pe baza unei dovezi. Acesta nu are zile de spitalizare (nici macar 24 de ore ), are o fractura de glezna si urme pe mana stanga. Iar acum dansul are pretentii la bani (am discutat cu el si am spus ca nu-i ofer suma de bani atata timp cat sunt nevinovat. Probabil o sa depuna plangere penala.
Intrebarile mele ar fi :
1. In cazul acesta avand dosar penal in cercetare pot parasi tara in scop de job.
2. Care ar fi dezavantajele mele in situatia data.
Multumesc !
Ionut9816, utilizator