avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Restituirea permisului auto
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Restituirea permisului auto

Buna seara. in Noiembre 2017 am condus cu numerele rosii expirate.
Drept urmare mi s-a intocmit dosar penal ce a fost tinut la Parchetul de pe lângă Judecătorie.
Fiindu-mi retinut permisul de conducere, am continuat sa conduc cu doavada ce mi s-a eliberat de agent, reinoind luna de luna dreptul de a conduce. asta de fiecare data depunand cerere la Parchet.

In data de 02.05.2018 am primit instintare ca s-a incetat urmarirea penala din partea parchetului.
Acum exista un alt dosar la Judecatorie.
Cu obicet: confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP) dosar nr. ******/P/2017 Parchetul de pe lângă Judecătoria Galaţi,
Cu urmatoare sedinta in data de 29.05.2018.

Cum pot acum sa reinoiesc dovada pentru a putea conduce in continuare pana se da solutia din partea Judecatoriei ?
Pot cere un certificat de grefa ? ca dupa sa pot ridica permisul sau sa reinoiesc dovada la politia rutiera ?
Ultima modificare: Luni, 21 Mai 2018
ionutinfo, utilizator

Alte discuții în legătură

Restituirea permisului auto ionutinfo ionutinfo Buna seara. in Noiembre 2017 am condus cu numerele rosii expirate. Drept urmare mi s-a intocmit dosar penal ce a fost tinut la Parchetul de pe lângă ... (vezi toată discuția)
Scos de sub urmărirea penală. ce se întâmplă cu permisul? Adina lemnaru26 Adina lemnaru26 Buna ziua!Am cumparat o masina \"mai in graba\" fara sa verific actele prea bine ,am fost la un notar si am incheiat un contract de vanzare-cumparare si fostul ... (vezi toată discuția)
Ce anume ar trebui sa scriu in cerere astfel incat procurorul sa imi elibereze o dovada de circulatie si in cat timp se solutioneaza un dosar penal? Nicolae2311 Nicolae2311 Buna ziua, am si eu o problema. Am fost oprit de un ag. de la politia rutiera care pretindea ca am trecut pe culoarea rosie a semaforului, mi-a suspendat ... (vezi toată discuția)