avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Restituirea permisului auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Restituirea permisului auto

Buna seara. in Noiembre 2017 am condus cu numerele rosii expirate.
Drept urmare mi s-a intocmit dosar penal ce a fost tinut la Parchetul de pe lângă Judecătorie.
Fiindu-mi retinut permisul de conducere, am continuat sa conduc cu doavada ce mi s-a eliberat de agent, reinoind luna de luna dreptul de a conduce. asta de fiecare data depunand cerere la Parchet.

In data de 02.05.2018 am primit instintare ca s-a incetat urmarirea penala din partea parchetului.
Acum exista un alt dosar la Judecatorie.
Cu obicet: confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP) dosar nr. ******/P/2017 Parchetul de pe lângă Judecătoria Galaţi,
Cu urmatoare sedinta in data de 29.05.2018.

Cum pot acum sa reinoiesc dovada pentru a putea conduce in continuare pana se da solutia din partea Judecatoriei ?
Pot cere un certificat de grefa ? ca dupa sa pot ridica permisul sau sa reinoiesc dovada la politia rutiera ?

Alte discuții în legătură

Restituirea permisului auto ionutinfo ionutinfo Buna seara. in Noiembre 2017 am condus cu numerele rosii expirate. Drept urmare mi s-a intocmit dosar penal ce a fost tinut la Parchetul de pe lângă ... (vezi toată discuția)
Scos de sub urmărirea penală. ce se întâmplă cu permisul? Adina lemnaru26 Adina lemnaru26 Buna ziua!Am cumparat o masina \"mai in graba\" fara sa verific actele prea bine ,am fost la un notar si am incheiat un contract de vanzare-cumparare si fostul ... (vezi toată discuția)
Ce anume ar trebui sa scriu in cerere astfel incat procurorul sa imi elibereze o dovada de circulatie si in cat timp se solutioneaza un dosar penal? Nicolae2311 Nicolae2311 Buna ziua, am si eu o problema. Am fost oprit de un ag. de la politia rutiera care pretindea ca am trecut pe culoarea rosie a semaforului, mi-a suspendat ... (vezi toată discuția)