Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... adaugare nume
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

adaugare nume

Ce pasi trebuie sa urmez pentru a adauga alaturi de numele sotului, pe care l-am luat dupa casatorie, si pe cel purtat anterior ?
Persoana care solicită schimbarea numelui pe cale administrativă va depune o cerere la serviciul public comunitar de evidență a persoanelor, denumit în continuare serviciu public, aflat în subordinea consiliului local al comunei, orașului, municipiului sau al sectorului municipiului București, în a cărui rază teritorială își are domiciliul. Cererea de schimbare a numelui trebuie să fie motivată prin unul dintre cazurile prevăzute de OG nr. 41/2003 privind dobândirea și schimbarea pe cale administrativă a numelor persoanelor fizice și să fie însoțită de următoarele acte:
a) copii legalizate de pe certificatele de stare civilă ale persoanei care solicită schimbarea numelui;
b) un exemplar al Monitorului Oficial al României, Partea a III-a, în care a fost publicat, potrivit art. 10, extrasul din cererea de schimbare a numelui, exemplar de la publicarea căruia să nu fi trecut mai mult de un an;
c) consimțământul, dat în formă autentică, al celuilalt soț, în cazul schimbării numelui de familie comun purtat în timpul căsătoriei;
d) orice alte acte pe care solicitantul le consideră necesare pentru motivarea cererii sale.