Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot sa cer informatii despre niste nelamuriri intr-un ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot sa cer informatii despre niste nelamuriri intr-un caz penal?

Pe dosar scrie:
Sedinta: 22/05/18
Ora extimata: 09:00
Complet: C.4
Tip solutie: amana cauza
Solutia pe scurt: fata de solicitarea aparatorului din oficiu. Acorda cauzei termen pana la data x C.4
Document: incheiere de sedinta.

Pot sa stiu ce inseamna c.4 si “fata de solicitarea aparatorului din oficiu”

Si mai erau si: “pana cand inculpatul va depunde actele in circumstantiere”
“Stadiu procesual: fond”
Multumesc

Ana maria3798, utilizator
C4 este completul.
S-a solicitat acordarea unui termen in vederea depunerii inscrisurilor in circumstantiere.
Iertati-ma dar nu m-ati lamurit.. ce este acela “complet” in limbajul dreptului si ce reprezinta litera si cifra aceia.. si nici cu cealalta fraza nu ati fost prea clar.. dar apreciez ca mi-ati raspuns totusi
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

C4 este completul.
S-a solicitat acordarea unui termen in vederea depunerii inscrisurilor in circumstantiere.

Bună seara!
In cadrul fiecarei instanțe de judecată (judecatorie, tribunal, curte de apel etc.) există mai multe secții corespunzatoare fiecarei ramuri de drept si anume: secția penala, sectia civila, sectia de contencios administrativ etc.
In cadrul fiecarei secții există mai multe complete de judecată: completul numarul 1, completul numarul 2, completul numarul 3 etc. Doar ca deobicei, acestea se scriu prescurtat (C1, C3, C4 ) unde C vine de la complet, iar 4 reprezintă numarul completului din cadrul secției respective.

Completul de judecată reprezintă un colectiv de judecători care solutioneaza cazurile dintr-o cauză data.
Cat despre a doua parte a întrebării dvs, depunerea actelor in circumstantiere presupune aducerea unor dovezi din care sa rezulte buna purtare a inculpatului in societate, in familie, la locul de muncă anterior comiterii infracțiunii. Aceste dovezi pot fi diverse, precum o scrisoare de recomandare de la locul de muncă si orice altceva din care sa rezulte ca inculpatul a avut o conduita bună înainte de a comite infracțiunea.
Instanța poate (sau nu) sa țină cont de aceste dovezi (depinde cat de solide sunt) si sa aplice o pedeapsă mai mică.

Prin urmare, apărătorul (avocat) a cerut instanței sa amane cauză (adică sa nu dea verdictul in ziua aceea) pentru a aduce astfel de dovezi.

Stadiu procesul fond înseamnă ca procesul este in prima fază a judecății si prin urmare se va da prima sentință in acel caz (bineinteles, după administrarea probelor si depunerea tuturor actelor)
Un proces are trei faze: fond, apel si recurs.
Dacă sentința data in faza de fond este numultumitoare aceasta se poate ataca la instanta superioara in grad si va incepe faza de apel a procesului. Daca si cea de-a doua sentință nu va multumeste puteți ataca din nou la urmatoarea instanță superioara in grad si va incepe faza de recurs a procesului.
Desigur ca procesul poate sa incheie in faza de fond daca nu atacați sentință sau in faza de apel daca nu atacați a doua oara.
Totodata atacarea sentinței nu garantează automat o pedeapsă mai ușoară decat cea dată inițial.

Sper ca v-am lamurit.
Va multumesc mult, ati fost extrem de clar, o zi frumoasa!